Aktualności
14.12.2008

British Steam Car Już jeździ

Już za kilka tygodni grupa angielskich inżynierów skupionych pod szyldem British Steam Car Team podejmie próbę pobicia rekordu prędkości samochodu napędzanego parą wodną. Próby bicia wszelkiego rodzaju rekordów prędkości podejmowane są co roku, ale ta jest dość wyjątkowa - aktualny wynik liczy przeszło 100 lat!

Obecny rekord w tej kategorii, wynoszący około 205 km/h, został ustanowiony jeszcze w 1906 roku. Brytyjczycy kalkulują, że rozpędzą się w najbliższym czasie do ponad 320 km/h.

British Steam Car

British Steam Car, którym chcą tego dokonać napędzany jest dwufazową turbiną parową o średnicy 13 cali zasilaną układem z bojlerem spalającym LPG (a właściwie czterema bojlerami mogącymi pracować niezależnie). Moc około 365 KM przenoszona jest na tylne koła, które przy prędkości 320 km/h będą wykonywać 3 tysiące obrotów na minutę.

British Steam Car

Pojazd wyjechał na pierwsze testy w minionym tygodniu. Jego twórcy mają nadzieję podjąć pierwszą próbę pobicia rekordu już na początku przyszłego roku (pierwotne plany podjęcia wyzwania jeszcze latem tego roku musiały zostać porzucone). Na jej miejsce wybrano wyschnięte jezioro w pobliżu bazy Edwards Air Force w Kalifornii.

Skomentuj na forumUdostępnij