Aktualności
23.06.2022

McLaren Artura GT4 Uczucie lekkości

Lista zupełnie nowych, wyścigowych samochodów klasy GT4, które wyjadą na tory całego świata już w przyszłym roku, nie przestaje się powiększać. W ostatnim czasie swoje propozycje zaprezentował Lotus oraz BMW, a teraz na odsłonę nowego ścigacza zdecydował się McLaren. Najnowsza pozycja w ofercie brytyjskiej marki to coupe Artura GT4.

Aktualnie w grupie GT4 zespoły korzystające z samochodów McLarena polegają na modelu 570S, który napędzany jest silnikiem V8. Drogowe coupe Artura to pierwsza hybryda marki w regularnej produkcji, pierwszy model oparty na platformie McLaren Carbon Lightweight Architecture i pierwsze auto we współczesnej historii McLaren Automotive, które straciło dwa cylindry. Za plecami kierowcy i pasażera posadzono tu podwójnie turbodoładowane V6 o pojemności trzech litrów, które generuje 585 koni mechanicznych i wspomagane jest przez 95-konny silnik elektryczny. W przypadku wersji wyścigowej takich ekstrawagancji nie ma, nie pozwalają z resztą na nie przepisy - układ napędowy ograniczono tylko do silnika spalinowego.

Zdjęcie McLaren Artura GT4

Model Artura GT4 w porównaniu do 570S GT4 stracił przeszło 100 kilogramów, co wpłynie zbawiennie na balas i konsumpcję ogumienia. McLaren chwali się również nową skrzynią, 7-stopniową biegów z krótszymi przełożeniami, zmniejszonym zużyciem paliwa, najnowszą elektroniką Bosch Motorsport, nowym układem hamulcowym z regulowanym pedałem, kierownicą inspirowaną większym 720S GT3, nowym mechanizmem różnicowym o ograniczonym poślizgu oraz takimi udogodnieniami, jak usprawniony system tankowania. Standardem jest regulowany ABS i regulowana kontrola trakcji, ale z pokładu zniknęła elektroniczna kontrola stabilności, która trafiła do starszego 570S GT4.

Zdjęcie McLaren Artura GT4

McLaren zbiera już zainteresowanych na zakup nowej maszyny, która będzie mogła ruszyć na tory wyścigowe całego świata z początkiem sezonu 2023. Samochody klasy GT4 startują obecnie w takich mistrzostwach, jak European GT4 Series, DTM Trophy, Nürburgring Endurance Series, British GT Championship, GT America, GT4 America czy GT4 Asia. Wybór maszyn tej grupie, adresowanej m.in. do kierowców o mniejszym doświadczeniu i umiejętnościach, obejmuje kilkunastu różnych producentów z kilku kontynentów. Oprócz McLarena możemy zgłosić się do takich marek, jak Alpine, Aston Martin, Audi, BMW, Chevrolet, Ford, Ginetta, KTM, Lotus, Mercedes-AMG, Porsche, czy Toyota.

Skomentuj na forumUdostępnij