Aktualności
21.07.2022

Honda Civic Type R Szóste wcielenie

Honda Civic Type R liczy sobie już ponad ćwierć wieku, w którym to czasie urosła z małego, trzydrzwiowego hatchbacka o mocy 185 koni mechanicznych do krzykliwej, 5-dzwiowej, piątej generacji, która doszła do 320 koni mechanicznych. Dziś poznaliśmy generację szóstą, najmocniejszą ze wszystkich, a jakże by inaczej!

Honda woziła się po całym świecie z zupełnie nową generacją Civica Type R w formie zamaskowanego prototypu od końca ubiegłego roku. W kwietniu pochwaliła się czasem okrążenia na Suzuce: 2 minuty i 23,12 sekundy, nowym rekordem wśród samochodów z napędem przedniej osi i wynikiem o prawie sekundę lepszym od Type R poprzedniej generacji w najmocniejszej i najszybszej specyfikacji drogowej. Dziś japońska marka odsłoniła model Civic Type R szóstej generacji w całej okazałości. Wszyscy, dla których poprzednik był przesadą, mogą odetchnąć z ulgą: nowe auto znacznie uspokoiło się pod względem stylistycznym.

Zdjęcie Honda Civic Type R

Tak samo, jak poprzednio Type R został zmodyfikowany pod kątem przyjemności z jazdy i zwinnego pokonywania torów wyścigowych, na których z pewnością będziemy oglądać go w nadchodzących latach. Japończycy zabrali się za aerodynamikę, podwozie, silnik oraz kabinę, w której wstawiono kubełkowe fotele, kierownicę obszytą Alcantarą i czerwone detale. Pięciodrzwiowy samochód jest niższy i szerszy od standardowego Civica, a jego charakter podkreśla m.in. tylne skrzydło na aluminiowych wspornikach, dyfuzor, 19-calowe felgi z ogumieniem Michelin Pilot Sport 4S oraz trzy końcówki wydechu na środku. Premierowy egzemplarz pokryto klasycznym, białym lakierem Championship White.

Zdjęcie Honda Civic Type R

Szczegółowe dane techniczne nowego Civica Type R pozostają na razie tajemnicą. Honda chwali się 2-litrowym silnikiem z nową turbosprężarką, zmodernizowaną, ręczną skrzynią o sześciu biegach z funkcjami Rev-match i Auto Blip, kilkoma trybami jazdy, w tym nowym trybem Individual oraz powrotem aplikacji telemetrycznej Honda LogR, która pozwoli śledzić nasze osiągi na torze i monitorować parametry samochodu. Civic Type R szóstej generacji ma być najmocniejszym modelem w swojej rodzinie (piąta generacja rozwijała do 320 koni mechanicznych). Samochód trafi do oficjalnej sprzedaży w Europie na początku przyszłego roku. Będzie to dopiero drugi Civic Type R, który będzie dostępny również w USA.

Skomentuj na forumUdostępnij