Aktualności
27.07.2022

Maserati MC20 GT2 Naturalne środowisko

Maserati idzie za ciosem i zaledwie kilka dni po ogłoszeniu wyścigowego, limitowanego coupe o kryptonimie Project24 o dużym potencjale kolekcjonerskim, ogłasza kolejną maszynę torową. Tym razem mamy do czynienia z samochodem dedykowanym określonej serii wyścigowej. Oto MC20 kategorii GT2, które dołączy do rywalizacji w przyszłym roku.

Zapowiedziany kilka dni temu wyścigowy Project24 bazuje na seryjnym coupe MC20, ale wyróżnia się zupełnie nową karoserią i jest przeznaczony przede wszystkim na luźne dni torowe; nie zobaczymy go w starciu z samochodami innych marek. Zupełnie inaczej jest z kolejną, wyścigową propozycją włoskiej marki: to maszyna homologowana we wskrzeszonej niedawno kategorii GT2, która z seryjnym MC20 ma już o wiele więcej wspólnego. To pierwsze, wyścigowe Maserati po kilkuletniej przerwie, przed którą markę w różnego rodzaju mistrzostwach na całym świecie reprezentowało przede wszystkim GranTurismo kategorii GT3 oraz GT4.

Zdjęcie Maserati MC20 GT2

MC20 GT2 zbudowane jest na węglowym kadłubie z umieszczonym centralnie, podwójnie turbodoładowanym silnikiem V6 o pojemności trzech litrów, któremu dano na imię Nettuno. Dokładna masa samochodu oraz moc silnika regulowane są przez przepisy Balance of Performance, których celem jest wyrównanie osiągów między różnymi samochodami różnych marek. Wartości wyjściowe to około 1250 kilogramów oraz w przypadku MC20 około 630 koni mechanicznych (taką moc rozwija wersja drogowa). Napęd na tylne koła przenosić będzie sekwencyjna skrzynia o sześciu biegach z łopatkami przy kierownicy oraz samoblokujący się mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu.

Zdjęcie Maserati MC20 GT2

Nowe MC20 GT2 adresowane będzie do prywatnych zespołów startujących w pucharze GT2 European Series pod skrzydłami SRO Motorsport Group. Powstanie nowej serii GT2 ogłoszono jeszcze w 2019 roku, ale jej właściwy start miał miejsce dopiero wiosną ubiegłego roku. W pucharze startują od początku samochody marek Audi, KTM, Lamborghini oraz Porsche, a od kilku miesięcy również Brabham oraz Mercedes-AMG. W tym roku do GT2 European Series oprócz samochodów klasy GT2 dopuszczane są również oficjalnie auta z pucharów jednej marki, produkowane przez Ferrari, Lamborghini oraz Porsche. Nowe Maserati MC20 GT2 dołączy do europejskich mistrzostw już w sezonie 2023. To nie koniec torowych podbojów marki: w przyszłym roku Maserati dołączy również do mistrzostw świata elektrycznej Formuły E.

Skomentuj na forumUdostępnij