Aktualności
22.07.2022

Maserati Project24 MC20 na tory

Maserati wraca na tory wyścigowe! Ale w dość ograniczonym stopniu. Oto zapowiedź zupełnie nowego, torowego modelu włoskiej marki, który wywodzi się z coupe MC20 z umieszczonym centralnie silnikiem spalinowym Nettuno. Maszyna ukrywa się na razie pod kryptonimem Project24 i nie jest związana z żadną konkretną serią wyścigową.

Project24 bazuje na produkowanym seryjnie MC20, ale na pierwszy rzut oka można mieć wrażenie, że nie ma z nim nic wspólnego. W fabrycznym Centro Stile Maserati dla wyścigowej maszyny przygotowano zupełnie nową karoserię z włókien węglowych, która nie przypomina żadnego innego modelu włoskiej marki. Pod spodem skrywa się zmodyfikowana, dwuosobowa platforma - fotel dla pasażera będzie opcją - z kadłubem z włókien węglowych z umieszczonym centralnie silnikiem, który znany jest pod imieniem Nettuno. Nettuno to podwójnie turbodoładowana, widlasta jednostka spalinowa o sześciu cylindrach o łącznej pojemności trzech litrów, która w przypadku auta drogowego rozwija 630 koni mechanicznych.

Zdjęcie Maserati Project24

Para nowych turbosprężarek ma sprawić, że w przypadku Project24 do dyspozycji będzie jakieś 750 koni mechanicznych! V6 połączone będzie z sekwencyjną skrzynią biegów o sześciu przełożeniach. Samochód otrzyma m.in. zgodne z normami FIA: klatkę bezpieczeństwa, zbiornik paliwa, system gaśniczy i światła deszczowe. Standardem będą regulowane skrzydła z przodu i z tyłu, regulowane zawieszenie, węglowo-ceramiczne tarcze hamulcowe, szyby z Lexanu oraz regulowany ABS i kontrola trakcji. Opcje: kamera cofania, system telemetryczny, kamera pokładowa, system monitorowania ciśnienia ogumienia oraz elektroniczny asystent, który będzie starał się poprawić nasze umiejętności jazdy. Samochód ma ważyć niespełna 1250 kilogramów.

Zdjęcie Maserati Project24

Maserati mówi w tej chwili o limitowanej produkcji tylko 62 egzemplarzy. Project24 nie jest powiązany z żadną konkretną serią wyścigową i na chwilę obecną nie ma mowy o homologacji w konkretnej kategorii, co oznacza, że samochód będzie przeznaczony przede wszystkim do weekendowych zabaw podczas różnego rodzaju dni torowych. Aktualnie w czołowych seriach wyścigowych marka Maserati nie jest reprezentowana. Homologacja starego GranTurismo w kategoriach GT3 oraz GT4 wygasła kilka lat temu, a ostatnie sukcesy marki związane są z modelem MC12 kategorii GT1, który dominował w pucharze GT Championship, a później GT1 World Championship.

Skomentuj na forumUdostępnij