Aktualności
17.09.2022

Dacia Manifesto Plan jutra

Półtora roku po ogłoszeniu planu Renaulution nową erę w swojej historii otwiera Dacia, która należy do grupy Renaulta od 1999 roku. W życie wchodzi nowe logo, nowe placówki sprzedaży, nowy język stylistyczny, nowe kolory, podbój nowych rynków oraz... koncept Manifesto, który dla rumuńskiej marki ma być jeżdżącym laboratorium przyszłości.

Dacia należy obecnie do dziesięciu najlepiej sprzedających się marek w Polsce i Europie, a jej najpopularniejszym modelem jest crossover Duster. Manifesto z samochodami produkowanymi seryjnie nie ma nic wspólnego. To futurystyczna, spartańska terenówka ze szczątkową karoserią, bez drzwi, bez szyb, z jednym światłem z przodu i śmiałymi pomysłami. Na przykład: przedni reflektor można wyjąć i używać jako całkiem mocną latarkę, do mocowania akcesoriów różnego typu służy modułowy system YouClip, a z tyłu samochodu umieszczono duży, wyjmowany akumulator z kilkoma gniazdkami, który w razie potrzeby może posłużyć do zasilania sprzętu biwakowego.

Zdjęcie Dacia Manifesto

Manifesto porusza się na kołach nowego typu, które miałyby służyć przez wieki. Prototypowe ogumienie nie potrzebuje powietrza i składa się z przewiewnych, elastycznych segmentów (tym podobne rozwiązania testowane są przez różnych producentów od dawna i nie wykluczone, że w przyszłości rzeczywiście trafią do produkcji). Do budowy samochodu wykorzystano w dużej mierze materiały pochodzące z recyklingu, z którym otrzymano m.in. tworzywo sztuczne Starkle. Cały samochód jest wodoodporny - nadwozie i kabinę można myć za jednym zamachem. Pokrowce foteli można zdejmować i wykorzystywać jako... materace do spania. Modułowy bagażnik dachowy pozwala na zamontowanie dowolnych dodatków i zwiastuje rozwiązania, które mają trafić wkrótce do seryjnego Dustera.

Zdjęcie Dacia Manifesto

Pokazowy koncept Dacii ma dysponować elektrycznym układem napędowym, który będzie wprawiał w ruch wszystkie cztery koła. Szczegółowymi danymi technicznymi marka niestety się nie chwali. Manifesto będzie można zobaczyć na własne oczy już w połowie października na wystawie Paris Motor Show, która odbędzie się po raz pierwszy od 2018 roku. W tym samym miejscu zobaczymy odświeżone modele marki, które otrzymają między innymi zupełnie nowe logo. Obecnie Dacia należy do najpopularniejszych producentów samochodów osobowych w Europie. W ciągu ostatnich osiemnastu lat rumuńska marka sprzedała około 7,5 miliona samochodów.

Skomentuj na forumUdostępnij