Aktualności
28.09.2022

Nissan Z GT4 Nowo przybyły

Różnego rodzaju wycieczki na tory wyścigowe z nowym coupe serii Z, które w ostatnich miesicąch z powodzeniem uskuteczniał Nissan, nie miały służyć tylko zabawie inżynierów i kierowców. Zebrane doświadczenia zaowocowały samochodem wyścigowym klasy GT4, który już wkrótce będzie można nabyć z myślą o podjęciu rywalizacji na całym globie.

Najnowszy, ale nie zupełnie nowy Nissan Z (na rodzimym rynku Fairlady Z), został odsłonięty w sierpniu ubiegłego roku jako następca modelu 370Z. Małe, japońskie coupe otrzymało turbodoładowane V6 o pojemności trzech litrów i mocy przeszło 400 koni mechanicznych, do którego można dobrać ręczną skrzynię biegów. Niedługo później pochwalono się wyścigową wersją klasy GT500 na mistrzostwa Super GT. Nie miała ona jednak z autem drogowym wiele wspólnego. Na wyścigowe wersje z takim właśnie rodowodem trzeba było poczekać nieco dłużej. W tym roku dwa prototypy pojawiły się między innymi w 24-godzinnym wyścigu na torze Fuji Speedway, a dzisiaj odsłonięto torowe Z, które będzie homologowane w klasie GT4.

Zdjęcie Nissan Z GT4

W kategorii GT4 kryją się małe samochody wyścigowe, które pozostają blisko związane z modelami produkowanymi seryjnie i które w dużej mierze adresowane są do amatorskiej grupy kierowców. Z GT4 jako takie charakteryzuje się zmodyfikowanym silnikiem typu VR30DDTT, nowym układem hamulcowym i przestrojonym zawieszeniem, pakietem aerodynamicznym i wypatroszonym wnętrzem, w którym najbardziej liczy się klatka bezpieczeństwa i kubełkowy fotel kierowcy dopasowany do zawodników każdego typu. Na razie Nissan nie chwali się ani mocą silnika, ani masą samochodów, a te parametry w grupie GT4 mogą być bardzo różne (różnice między najlżejszymi i najcięższymi GT4 dochodzą nawet do 400 kilogramów).

Zdjęcie Nissan Z GT4

Nissan Z GT4 zostanie zaprezentowany szerokiej publiczności na początku listopada w Los Angeles podczas tegorocznej edycji SEMA Show. Pierwsze egzemplarze mają trafić do klientów w pierwszej połowie przyszłego roku. Aktualnie auta klasy GT4 startują między innymi we własnych mistrzostwach pokroju GT4 European Series, GT4 America, GT4 Asia i DTM Trophy, a także w wielu mistrzostwach wieloklasowych obok samochodów GT3 i innych klas. Aktualnie w klasie GT4 startują auta marek Alpine, Aston Martin, Audi, BMW, Chevrolet, Ford, Ginetta, KTM, McLaren, Mercedes-AMG, Porsche, Saleen oraz Toyota. W przyszłym roku Nissan nie będzie jedynym nowo przybyłym w tym gronie. Zupełnie nowe GT4 ma gotowe już także Lotus.

Skomentuj na forumUdostępnij