Aktualności
28.11.2022

Ferrari Vision Gran Turismo Ukryte odniesienia

Kibicowanie kierowcom wyścigowego 499P w długodystansowych mistrzostwach świata to nie wszystko, co czeka w najbliższych miesiącach na miłośników Ferrari. Na tych, którym marzy się wcielenie w rolę kierowcy prototypu z Maranello w wirtualnym świecie będzie czekał wyjątkowy koncept, który zobaczymy w grze Gran Turismo 7.

W prowadzony od prawie dziesięciu lat projekt Vision Gran Turismo zaangażowało się do tej pory ponad dwadzieścia marek z całego świata, w tym Aston Martin, Bugatti, Lamborghini czy McLaren. Ferrari trzymało się do tej pory z daleka, ale można się domyśleć, że razem z dołączeniem do mistrzostw świata World Endurance Championship z prototypem klasy Le Mans Hypercar nastroje te uległy zmianie i włoska marka nie mogła dłużej ignorować wirtualnego świata. Ferrari Vision Gran Turismo to pierwszy tego typu projekt z Maranello. Wymyślona na komputerowych ekranach maszyna idzie stylistycznie drogą wytyczoną przez torowe 499P, a Włosi już teraz deklarują, że w tym samym kierunku pójdą w najbliższej przyszłości ich nowe modele drogowe.

Zdjęcie Ferrari Vision Gran Turismo

Wirtualny koncept ma czerpać inspiracje z takich ścigaczy, jak 330 P3 oraz 512 S i celebrować 75-lecie powstania pierwszego, wyścigowego Ferrari, modelu 125 S z 1947 roku. W środku jest miejsce tylko dla kierowcy, który siedzi na samym środku. W samochodzie miałoby znaleźć się podwójnie turbodoładowane V6 o pojemności trzech litrów, którego różne ewolucje zainstalowano w wyścigowych 296 GT3 oraz 499P. Spalinowa jednostka ma kręcić się do dziewięciu tysięcy obrotów na minutę i być wspomagana przez trzy silniki elektryczne, które zapewnią napęd obu osi. Na potrzeby konceptu wymyślono m.in. adaptacyjne zawieszenie nowej generacji oraz systemy odzyskiwania energii kinetycznej. Masa własna na sucho: jakieś 1250 kilogramów.

Zdjęcie Ferrari Vision Gran Turismo

Fantazja Ferrari doprowadziła Vision Gran Turismo to grubo przeszło tysiąca koni mechanicznych. Silnik spalinowy ma generować do 1030 KM, a silniki elektryczne mają wspólnie dodawać kolejne 326 KM. Maksymalny moment obrotowy układu napędowego: do 1100 Nm, w tym 900 Nm z silnika spalinowego. Osiągi: setka w niecałe dwie sekundy, 200 km/h w niecałe pięć sekund, maksymalnie ponad 350 km/h i okrążenie toru Fiorano w niecałą minutę i dziesięć sekund. Ferrari Vision Gran Turismo będzie dostępne dla wszystkich graczy Gran Turismo 7 od Polyphony Digital na konsolach PlayStation pod koniec grudnia. W połowie grudnia w fabrycznym Ferrari Museum zostanie odsłonięty model w pełnej skali, który obok różnych one-off'ów marki pozostanie tam do marca przyszłego roku.

Skomentuj na forumUdostępnij