Aktualności
21.12.2022

Bugatti Chiron Profilee Parada powietrzna

Najbliższe plany fabryki Bugatti w Molsheim zakładają przede wszystkim ukończenie produkcji limitowanego do 500 egzemplarzy modelu Chiron we wszystkich odmianach. Do zbudowania zostało jeszcze niespełna sto samochodów, z których wszystkie od dawna są zarezerwowane. To oznacza, że na niektóre projekty zabrakło miejsca. Jednym z nich jest Chiron Profilee.

Chiron napędzany poczwórnie turbodoładowanym, spalinowym W16 o pojemności ośmiu litrów i mocy 1500 koni mechanicznych zadebiutował w 2016 roku jako następca Veyrona z prędkością maksymalną ograniczoną do 420 kilometrów na godzinę. W marcu 2018 pojawił się Chiron Sport z przeprojektowanym zawieszeniem, nowym wydechem i innymi zmianami. Dwa lata później ofertę uzupełnił Chiron Pur Sport, w którym pojawiło się m.in. nowe skrzydło z tyłu i skrzynia biegów ze skróconymi przełożeniami. W połowie ubiegłego roku ofertę uzupełnił 1600-konny, wydłużony Chiron Super Sport, którego prototyp rozpędził się półtora roku wcześniej do 490,5 km/h (wersja seryjna ograniczona jest do 440 km/h). Między nimi dorzucono kilka specjalne wykończonych edycji specjalnych, ale planów na różne odmiany Chirona było znacznie więcej. Jedną z nich był Profilee, który trafi do sprzedaży tylko w jednym egzemplarzu.

Zdjęcie Bugatti Chiron Profilee

Chiron Profilee miał być pozycjonowany jako mniej ekstremalna ewolucja Pur Sport. Znaki szczególne: nowa koncepcja aerodynamiczna z powiększonym splitterem, wentylowanymi nadkolami z przodu i małym, nieruchomym spoilerem z tyłu, który jednocześnie zwiększa docisk tylnej osi i wysysa gorące powietrze z komory silnika, powiększone wloty powietrza i osłona chłodnicy z przodu, nowe felgi, przeprojektowane zawieszenie, skrócone przełożenia skrzyni biegów, karoseria w odcieniu Argent Atlantique, który zarezerwowano wyłącznie dla tego modelu oraz - po raz pierwszy w Chironie - tkana skóra w środku. Jednostka napędowa kręci się do 6,9 tysięcy obrotów na minutę i osiąga 1500 koni mechanicznych oraz 1600 niutonometrów, które przenoszone są na wszystkie cztery koła.

Zdjęcie Bugatti Chiron Profilee

Osiągi: sprint od zera do stu kilometrów na godzinę w 2,3 sekundy, od zera do 200 km/h w zaledwie 5,5 sekundy, od zera do 300 km/h w 12,4 sekundy i prędkość maksymalna ograniczona do 380 kilometrów na godzinę. Chiron Profilee, samochód w pełni sprawny, ukończony i homologowany do poruszania się po drogach publicznych na terenie Europy z przebiegiem tylko 396 kilometrów będzie do kupienia na licytacji prowadzonej przez RM Shotheby's. Aukcja zostanie przeprowadzona pierwszego lutego przyszłego roku, a cały dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na cele charytatywne.

Skomentuj na forumUdostępnij