Aktualności
13.02.2023

McLaren MCL60 Majątek rodowy

McLaren to kolejna marka, która odsłoniła swój nowy bolid Formuły 1 na nadchodzący sezon. Maszynę pokazano światu podczas krótkiej uroczystości w gmachu McLaren Technology Centre, w którym przechowywane są poprzednie bolidy brytyjskiej marki i wiele innych pojazdów, w tym pierwsze dzieło Bruce'a McLarena.

W tym roku McLaren zaburza stosowane od ponad sześciu lat oznaczenia swoich bolidów: następca zeszłorocznego modelu MCL36 otrzymał nazwę MCL60. Skąd taka zmiana? W tym roku McLaren obchodzi 60-lecie działalności i MCL60 ma podkreślać to na każdym roku. Całe przedsięwzięcie zostało zapoczątkowane w 1963 roku jako zespół i producent samochodów wyścigowych z inicjatywy 25-letniego wówczas Bruce'a McLarena, który kilka lat wcześniej przybył do Wielkiej Brytanii z Nowej Zelandii. Marka McLaren pojawiła się w Formule 1 w 1966 roku i nie opuściła jej od tamtego czasu. Na jej koncie znajduje się ponad 920 startów w wyścigach grand prix, 183 wygrane, osiem tytułów mistrzów świata wśród konstruktorów - ostatni w sezonie 1998 - i dwanaście tytułów mistrzów świata wśród kierowców - ostatni w sezonie 2008 (Lewis Hamilton).

Zdjęcie McLaren MCL60

Tegoroczne maszyny są ewolucją maszyn zeszłorocznych, które projektowano niemal od zera w myśl nowych przepisów. W tym roku zmian technicznych w regulacjach nie ma wiele: większe lusterka boczne, podniesione wyżej krawędzie podłogi i dyfuzora, wzmocnione pałąki bezpieczeństwa i podłoga oraz zmniejszona minimalna masa własna (z 798 do 796 kilogramów). Układy napędowe nieprzerwanie od sezonu 2014 opierają się o podwójnie turbodoładowane, spalinowe V6 o pojemności 1,6 litra, które kręcą się do 15 tysięcy obrotów na minutę, 8-stopniowe skrzynie biegów, baterie oraz systemy odzyskiwania energii kinetycznej z hamowania i cieplnej z układu wydechowego. McLaren trzeci rok z rzędu będzie korzystał z układu napędowego firmowanego przez Mercedes-AMG (najnowsza generacja nosi oznaczenie M14 E Performance).

Zdjęcie McLaren MCL60

Dla McLerana piąty rok z rzędu będzie jeździł 23-letni Lando Norris z Wielkiej Brytanii. Norris debiutował w mistrzostwach świata w sezonie 2019 w McLarenie po zajęciu drugiego miejsca w mistrzostwach Formuły 2. W swojej karierze wystartował w 82 wyścigach grand prix, w których sześć razy stawał na podium. Sezon 2022 zakończył się dla Norrisa na miejscu siódmym w klasyfikacji generalnej kierowców. Drugim zawodnikiem brytyjskiego zespołu będzie w tym roku debiutant, 21-letni Oscar Piastri z Australii, który w ostatnich latach startował w formułach Renault, Formule 3 oraz Formule 2. Startował z ogromnymi sukcesami: tytuł mistrzowski w Formule Renault Eurocup w roku 2019, tytuł mistrzowski w Formule 3 w roku 2020 i tytuł mistrzowski w Formule 2 w roku 2021. Ubiegłoroczny sezon Formuły 1 zakończył się dla McLarena na miejscu piątym w klasyfikacji generalnej konstruktorów.

Skomentuj na forumUdostępnij