Aktualności
26.10.2023

Toyota FT-Se Przestrzeń możliwości

Toyota przy okazji wystawy Japan Mobility Show w Tokio sypnęła prototypami. Na stoisku japońskiej marki pojawiły się nowe wizje przyszłych terenówek, crossoverów, aut sportowych i innych pojazdów, jak łazik stworzony do poruszania się po powierzchni Księżyca. Modele sportowe reprezentuje małe coupe FT-Se.

W reprezentacji Toyoty znalazł się między innymi prototyp elektrycznej terenówki Land Cruiser Se o długości 5,15 metra, elektryczny pick-up EPU o długości ponad pięciu metrów, elektryczny SUV o nazwie FT-3e, minivan Kayoibako, trójkołowy Land Hopper, który w wielu krajach mógłby być używany bez prawa jazdy przez osoby od 16 rok życia, wózek inwalidzki JUU oraz kokpit Neo Steer, który integruje funkcje pedałów przyspieszenia i hamowania w prostokątnej kierownicy. Na tych, którzy czekają na nowe, sportowe auto od Toyoty przygotowano coupe FT-Se. Nowy projekt można uznać za ciąg dalszy konceptu GR Sports EV, który zadebiutował pod koniec 2021 roku. Tym razem z auta zdjęto firmowe logotypy Toyoty, a ich miejsce zajął znaczek GR, logo dedykowanego sportom samochodowym oddziału Toyota Gazoo Racing.

Zdjęcie Toyota FT-Se

Wszystkie prototypy Toyoty z Tokio dzielą się między sobą wiedzą i coupe FT-Se wykorzystuje komponenty elektrycznego układu napędowego, które znalazły się również w rodzinnym SUV'ie FT-3e. W środku auta umieszczono kokpit nowej generacji, który ma charakteryzować się spłaszczoną, nisko ustawioną kierownicą, która nie będzie zasłaniała żadnego z trzech wyświetlaczy. Po bokach kierownicy znalazły się dwa ekrany dotykowe, za pomocą których będzie można regulować pracę układu napędowego, zawieszenia, pracę układu hamulcowego, a także mierzyć nasze postępy na torze wyścigowym - czasy okrążenia, przeciążenia i tak dalej. Niewielki ekran, służący do sterowania klimatyzacją, umieszczono także po stronie pasażera.

Zdjęcie Toyota FT-Se

Dokładne parametry techniczne modelu FT-Se pozostają niestety tajemnicą. Nie wiadomo również nic na temat planów ewentualnej produkcji tego typu auta. Ale wszystko wygląda na to, że przestrzeń na taką możliwość już dawno została zarezerwowana. Już dwa lata temu zapowiedziano, że Toyota do roku 2030 będzie oferować aż trzydzieści modeli o napędzie elektrycznym. W tym samym okresie sprzedaż elektryków marki na całym świecie ma osiągnąć poziom 3,5 miliona. Wystawa Japan Mobility Show w Tokio, na której można zobaczyć FT-Se i pozostałe koncepty Toyoty, będzie otwarta dla zwiedzających w dniach od dwudziestego ósmego października do piątego listopada.

Skomentuj na forumUdostępnij