Aktualności
30.05.2008

Hybrid Technologies AXP Elektryczne szaleństwo

Przed kilkoma dniami w 24-godzinnym wyścigu na Nurburgringu pojawił się hybrydowy Gumpert Apollo. Poza potężnym motorem pożerającym w ilościach hurtowych benzynę pod maską drzemał niewielki silnik elektryczny. Nijak ma się to jednak do supersportowca, który na przyszły rok szykuje amerykańskie Hybrid Technologies.

Już we wrześniu (!) tego roku ukończony ma być pierwszy w pełni sprawny prototyp supersportowego coupe o napędzie... elektryczno-gazowym. Brzmi to jak bluźnierstwo, ale nie uprzedzajmy faktów: producent zapowiada, że samochód będzie oferował osiągi na poziomie jeszcze wyższym niż ponad 600-konne Corvette ZR1 przy spalaniu co najmniej 220 mpg (w przeliczeniu na nasze: nie więcej jak... 1,07 litrów na 100 km)!

Hybrid Technologies AXP SuperCar

Równie obiecująco prezentują się pierwsze rendery coupe oznaczanego roboczo jako AXP - Automotive X Prize. Pod pojęciem tym kryje się nagroda czekająca na zespół, który stworzy wysoce efektywny pojazd o alternatywnym napędzie (plus kilka innych warunków). Jej wysokość to aż 10 milionów dolarów.

Supercoupe Hybrid Technologies na jednym ładowaniu (baterie litowo-jonowe) będzie w stanie przejechać od 150 do 180 mil (240-290 km). Energia elektryczna będzie odzyskiwania podczas hamowania a opór powietrza eliminowany ma być przez liczne ruchome elementy nadwozia.

Hybrid Technologies AXP SuperCar

Już w zeszłym roku amerykański koncern pokazał elektrycznego roadstera, motocykl a także Mini Coopera. Pozostały one jednak tylko prototypami. Inaczej ma być z supercoupe - jego produkcja ma wystartować już pod koniec przyszłego roku lub (najpóźniej) w pierwszej połowie roku 2010.

Skomentuj na forumUdostępnij