Aktualności
04.04.2009

Ecotricity Greenbird Siła wiatru

Rekordów prędkości w klasie samochodów nie brakuje. Dzielimy je w zależności od rodzajów silników, rodzajów układów przeniesienia napędu, dystansu, dostępności pojazdu dla zwykłej publiczności czy wielkości. Rekord, który pobito 26 marca... nie pasuje do żadnej z tych kategorii.

Zespół zebrany pod szyldem Ecotricity, za którym stoi pochodzący z Anglii Richard Jenkins właśnie tego dnia ukoronował swoje wszelkie starania, które poczynał od kilku lat - pojazd o nazwie Greenbird ustanowił nowy rekord prędkości w klasie wehikułów napędzanych... wiatrem!

Ecotricity Greenbird

Greenbird ("Zielony Ptak") to połączenie samolotu, żaglówki i bolidu Formuły 1. Pojazd zbudowany niemal w całości z włókna węglowego wykorzystuje zjawisko zwane wiatrem pozornym i porusza się dzięki pionowemu skrzydłu, które działa podobnie jak skrzydło w samolocie czy żagiel w łodzi. Przepływ powietrza wyzwala różnice ciśnień, które w przypadku samolotu pozwalają wzbić się w górę, a w przypadku Greenbirda poruszać się po powierzchni ziemi.

Ecotricity Greenbird

Próba podjęta na wyschniętym jeziorze w Ivanpah w Kaliforni zakończyła się znakomitym wynikiem 126,1 mph (202,9 km/h), którym o 7,1 mph poprawiono rekord sprzed 10 lat. Plany Ecotricity na najbliższą przyszłość to powtórzenie identycznych wyczynów na lodzie oraz wodzie.

Skomentuj na forumUdostępnij