Aktualności
24.05.2009

Koncepty z Iranu Marzenia o przyszłości

Nie ma chyba najmniejszej wątpliwości, iż najpiękniejsze samochody projektowane są we Włoszech, a prawdziwą mekką stylistów jest Turyn. Talenty przybywają tu jednak z całego świata, a w ostatnim czasie kilka interesujących propozycji pokazali studenci z Iranu.

Prace dyplomowe młodych stylistów zaprezentowano w minionym miesiącu na specjalnej wystawie pod tytułem "Z marzeń do rzeczywistości" w Teheranie. Wśród propozycji absolwentów wzornictwa przemysłowego nie zabrakło oczywiście pojazdów wybitnie sportowych.

Renault R1

Renault R1 (powyżej) to wizja supersportowego coupe o napędzie hybrydowym autorstwa Imana Maghsoudi'ego. Asymetryczne uto miałoby czerpać siłę motoryczną z ogniw paliwowych oraz promieni słonecznych.

Mercedes-Benz SLR McLaren Silver Spring

Mercedes-Benz SLR McLaren Silver Spring (powyżej) to dzieło Hosseina Soleymani'ego, który tak właśnie wyobraża sobie prawowitego następcę modelu SLR. Abstrakcyjne coupe miałoby skrywać w swoim "nosie" turbinę, która napędzana pędem powietrza produkowałaby energię elektryczną.

Lamborghini Agrressive Hunter

Lamborghini Agrressive Hunter (powyżej) to dzieło Majida Razmi'ego. Autor tak właśnie wyobraża sobie współczesnego następcę legendarnej Miury.

Jaguar CXJ

Jaguar CXJ (powyżej) to fantazja Hosseina Amini'ego Yekty. Tak według twórcy mógłby wyglądać nowy model serii XJ, który w rzeczywistości zostanie pokazany przez Brytyjczyków już na początku lipca.

Audi D7

Audi D7 (powyżej) to wizja nowego, luksusowego coupe marki, za którą stoi Kave Naser Bakht. W zamyśle autora auto miałoby być napędzane elektrycznym silnikiem umieszczonym z przodu, a największą uwagę zwracałoby w nim oświetlenie zewnętrzne poprowadzone wąskimi kanałami pociągniętymi wzdłuż karoserii.

Local Motors iBite

W ramach irańskiej wystawy pokazano również wizję plażowego auta iBite autorstwa , które powstało w ramach jednego z konkursów prowadzonych przez Local Motors. Jego motywem przewodnim było stworzenie pojazdu dla turystów poruszających się po Hawajach.

BMW GT

Wystawa w Teheranie mająca na celu pokazanie światu lokalnych talentów i możliwości ma być organizowana co roku. Wśród irańskich projektów, które wypływają do internetu własnymi drogami szczególną uwagę zwracają jeszcze prace niejakiego Emila Baddala (powyżej jego BMW GT).

Lamborghini X

Lamborghini X było inspirowane oryginalnym Reventonem. Autor będący pod silnym wrażeniem dzieła Włochów doszedł do wniosku, iż brakuje mu jednak urody, którą chciał odcisnąć w swojej wizji.

Ferrari F612 Virile Ferrari F650 Melodious

Powyżej dwa modele Ferrari autorstwa Baddala: F612 Virile oraz F650 Melodious, oba w duchu topowych samochodów koncernu z Maranello.

Peugeot Ishtar SS

Powyżej Peugeot Ishtar SS, czyli coś, co mogłoby wyrosnąć ze startów Francuzów w 24-godzinnym maratonie Le Mans.

Chevrolet Corvette Z10

Na koniec zamach na amerykańską ikonę - wizja Corvette Z10 (powyżej). Kiedy i czy zobaczymy coś podobnego do powyższych wirtualnych konceptów na ulicach? Czas pokaże...

Skomentuj na forumUdostępnij