Aktualności
05.06.2009

Bugatti Type 57C Duch geniusza

Gwiazdą tegorocznego konkursu piękności w amerykańskim Pebble Beach będą pojazdy marki Bugatti, która świętuje swoje 100-lecie istnienia. Konkurs tradycyjnie będzie połączony z szeregiem innych imprez, w tym aukcji. Na jednej z nich znajdzie się oryginalny Type 57C zbudowany dla samego Ettore Bugatti'ego.

Wyjątkowy pojazd (podwozie numer 57335) powstał w 1938 roku jako prezent urodzinowy dla genialnego konstruktora od pracowników zakładu (samochód zbudowano na bazie rozbitego, wyścigowego Type 57 złożonego w 1936 roku), a drugą wojnę światową przeleżał starannie schroniony w firmowej fabryce. Już po śmierci Bugatti'ego w 1947 roku auto wyposażono w unikalny silnik i skrzynię biegów oraz dokonano kilku innych udoskonaleń natury technicznej. Pojazd opuścił fabrykę w 1950 roku i od tamtego czasu przeszedł jedynie przez kilka rąk. Nie był ani razu odnawiany, co oznacza, iż jest w 100% oryginalny.

Bugatti Type 57C

Licytację, na którą trafi auto przeprowadzi dom aukcyjny Gooding & Company. Aukcje będą miały miejsce w dniach 15-16 sierpnia. Ocenia się, iż wyjątkowy Type 57C może pobić niedawny rekord Ferrari 250 Testa Rossa, które w połowie maja sprzedano za 9,02 miliona euro.

Bugatti Type 57SC Gangloff

Dzień wcześniej na aukcji w Carmel prowadzonej przez Bonhams znajdą się dwa inne pojazdy, które z równym prawdopodobieństwem mogą zostać sprzedane za rekordową cenę: legendarne Auto Union Type D oraz jedyny w swoim rodzaju Bugatti Type 57SC z nadwoziem coupe Gangloffa (powyżej).

Skomentuj na forumUdostępnij