Aktualności
16.06.2008

Lancia Stratos Legenda powróci

Prace nad nowymi modelami i wizerunkiem włoskiej Lancii idą pełną parą. Na marcowym salonie w Genewie koncern zaprezentował zupełnie nowy model Delta, niedawno informowaliśmy o możliwości pojawienia się współczesnego wcielenia słynnej Fulvii a teraz z Turynu docierają jeszcze bardziej interesujące wieści - Lancia myśli nad odrodzeniem legendarnego modelu Stratos!

Olivier Francois, prezydent Lancii, potwierdził, że firma poważnie rozważa wprowadzenie na rynek zupełnie nowych, limitowanych modeli sportowych, które nawiązywałyby do Bety Montecarlo i Stratosa (poniżej). Nie jest jednak planowany pojazd rajdowy, powstać ma tylko coupe do zastosowań cywilnych. I powstanie jeśli tylko Fiat, który od 1969 roku włada Lancią, nie powie "nie".

Lancia Stratos

Jak zapowiada Francois koncept współczesnego wcielenia Stratosa zostanie zaprezentowany już na przyszłorocznym salonie samochodowym w Genewie a auto wejdzie do limitowanej produkcji w roku 2011. Zupełnie nowy model będzie plasował się między nową Lancią Ypsilon (3,8 metra długości), która zostanie pokazana także w 2009 roku a Deltą (4,5 metra długości). Jeśli chodzi o jego wygląd ma być on całkowitym zaskoczeniem, zupełnie jak pierwowzór.

Oryginalna Lancia Stratos była produkowana w latach 1973-1975 i powstała w niespełna 500 egzemplarzach (homologacja rajdowej Grupy 5 wymagała wyprodukowania 400 aut na zwykłe ulice). W latach 1974-1976 na szlakach Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Świata ta włoska konstrukcja nie miała sobie równych, zdobywając trzy tytuły pod rząd.

Skomentuj na forumUdostępnij