Rajdowe Porsche 911 z Wałbrzycha

Przedstawione na zdjęciach Porsche 911 SC produkowane było w latach 1977-1983. Początkowo samochód wyposażony był w trzylitrowy, sześciocylindrowy silnik o mocy 180 koni mechanicznych, a od roku 1980 w silnik o mocy powiększonej do 204 KM. Zważywszy na wcześniejsze sukcesy marki w rajdach samochodowych, zarówno w mistrzostwach Europy, a później w mistrzostwach świata, również 911 SC z tego okresu doczekała się swojej rajdowej odmiany.

Porsche 911 SC

Prezentowany egzemplarz został przygotowany od postaw do rozgrywanego od 1998 roku Rajdu Monte Carlo Historique przez znanego, wałbrzyskiego kierowcę rajdowego i wyścigowego Jerzego Mazura dla Jacka Storma, z którym Jerzy Mazur startował wspólnie we wcześniejszej edycji Rajdu Monte Carlo Historique, prowadząc Poloneza.

Samochód po przeróbkach dysponuje mocą podniesioną do 220 KM, a niewielka masa pojazdu zapewnia mu znakomite osiągi. Jest to jednocześnie już drugie Porsche 911, które zostało przygotowane do rajdów historycznych w Wałbrzychu.

Porsche 911 SC

Kiedy w 1948 roku Ferdinand Porsche wraz z synem Ferrym przystąpił w austriackim Gmünd do konstruowania i budowy samochodów o charakterze sportowym nawet nie zakładał, że stworzy markę, która odnosić będzie tak wielkie sukcesy w sporcie samochodowym, zarówno w wyścigach jak i w rajdach.

Już w 1953 roku pierwszy tytuł Rajdowego Mistrza Europy na samochodzie Porsche 356 zdobył zachodnioniemiecki kierowca Helmuth Polenski. Fabryczne zaangażowanie Porsche w rajdy samochodowe rozpoczęło się w roku 1967, a samochody prowadzone były przez Vica Elforda, Sobiesława Zasadę i Pauli Toivonena.

Porsche 911 SC

W debiutanckim dla zespołu Porsche 1967 roku Zasada zdobył tytuł mistrza Europy w grupie 1, a Vic Elford wywalczył tytuł w grupie 3. Pamiętać należy że w latach 1966-1967 tytuły mistrza Europy w rajdach samochodowych zdobywano niezależnie w trzech grupach: 1, 2, i 3. Nie było mistrza w klasyfikacji generalnej, tylko niezależni mistrzowie w poszczególnych klasach. W 1968 roku powrócono do przyznawania jednego tytułu mistrza Europy w klasyfikacji generalnej, a tytuł na samochodzie Porsche zdobył Pauli Toivonen.

Porsche 911 SC

Firma zainteresowana była w szczególności udziałem w tak wymagających i prestiżowych rajdach jak Monte Carlo i Safari, gdzie startowały wszystkie liczące się zespoły rajdowe. Porsche szybko dołączyło do czołówki, pozostając w tym elitarnym gronie do połowy lat osiemdziesiątych i odnosząc również sukcesy w maratonie Paryż-Dakar.

Porsche 911 SC

Przez lata samochody Porsche 911 w różnych odmianach prowadzone były przez między innymi przez takich asów kierownicy, jak: Björn Waldegaard, Jean-Luc Therier, Walter Röhrl czy nieodżałowany Henri Toivonen, jeżdżący w mistrzostwach Europy w barwach Rothmansa w Porsche 911 SC RS przygotowanym przez Prodrive.

Porsche 911 SC

Na przedstawionych zdjęciach widać również spalone szczątki rajdowej Toyoty Celica. Jest to samochód, który spłonął na skutek awarii podczas Rajdu Niemiec, eliminacji mistrzostw Europy w 1996 roku, prowadzony przez załogę Hołowczyc/Wisławski.

Tekst i zdjęcia: Mariusz Relich