McRae R4

Zdjęcie McRae R4

Colin McRae, urodzony w 1968 roku w Szkocji, w rajdowych mistrzostwach świata pojawił się pierwszy raz już w wieku 19 lat, ale na stałe wszedł do serii WRC nieco później, w sezonie 1993. W roku 1995 za kierownicą Subaru zdobył swój pierwszy i ostatni tytuł mistrza świata (jednocześnie pierwszy dla kierowcy z Wielkiej Brytanii), do którego w kolejnych latach dołączył trzy wicemistrzostwa. W tym czasie przesiadł się na samochody Forda, Skody, Citroena i... przygotował maszynę firmowaną własnym nazwiskiem!

Pierwszy, nieukończony prototyp coupe o oznaczeniu R4, alternatywę dla kosztownych konstrukcji w specyfikacji WRC, pokazano w 2006 roku podczas Festiwalu Prędkości w Goodwood. Za przygotowanie maszyny odpowiadał sam McRae, Dave Plant oraz zakład DJM Race Preparation, który pracował m.in. nad Escortem dla McRae. Samochód zbudowano na autorskiej, przestrzennej ramie ze stali z niezależnym zawieszeniem, którą przykryto karoserią wykorzystującą elementy prosto z Forda Ka ręki Keitha Burdena i Toma Webstera. Do pomocy przy jej opracowaniu zaproszono między innymi zespół Codemasters, pracujący nad uznaną serią gier komputerowych pod tytułem Colin McRae Rally.

Do napędu mierzącego niecałe cztery metry długości auta wybrano 6-stopniową skrzynię biegów własnej konstrukcji z ręczną lub półautomatyczną zmianą przełożeń oraz dwa silniki w zależności od przeznaczenia auta: 2,5-litrową, rzędową jednostkę Millington o czterech cylindrach i mocy około 350 KM do rajdów lub turbodoładowane V6 o pojemności trzech litów i mocy 500 KM od Forda do wyścigów i poruszania się po zwykłych drogach. Moment obrotowy przenoszony był stale na wszystkie cztery koła, a w planach była też opcja z napędem tylko na jedną oś (R2). Szacunkowa cena: 130-150 tysięcy funtów.

R4 wyjechał na pierwsze testy na publicznych drogach w styczniu 2007 roku, a kilka miesięcy później po raz kolejny pojawił się w Goodwood, gdzie przecierał nieutwardzone szlaki. Auto miało wejść do sprzedaży w roku 2008, ale do tego nigdy nie doszło. Colin McRae zginął wraz z synem i dwiema innymi osobami we wrześniu 2007 roku w katastrofie śmigłowca.

Tekst: Przemysław Rosołowski

Zdjęcie McRae R4 - zdjęcie 2 Zdjęcie McRae R4 - zdjęcie 3 Zdjęcie McRae R4 - zdjęcie 4 Zdjęcie McRae R4 - zdjęcie 5 Zdjęcie McRae R4 - zdjęcie 6 Zdjęcie McRae R4 - zdjęcie 7