Tommykaira ZZ2

Zdjęcie Tommykaira ZZ2

Tommykaira to marka, która powinna być znana przede wszystkim miłośnikom wszelkiego rodzaju JDM'ów. Korzenie tej japońskiej firmy, trudniącej się tuningiem i budową sportowych samochodów, sięgają końca lat sześćdziesiątych, a jej oficjalne zawiązanie w znanej dziś formie miało miejsce w 2002 roku. Nazwa pochodzi od nazwisk jej założycieli (Yoshikazu Tomita i Kikuo Kaira). Wśród najbardziej interesujących produkcji marki wymienić należy serię roadsterów i coupe Z oraz ZZ.

Jednym z najbardziej dojrzałych i atrakcyjnych stylistycznie projektów w ramach rodziny ZZ było małe coupe ZZ2, które wylansowano w roku 2001. Auto zbudowano na aluminiowym podwoziu z pierwszego ZZ, który pojawił się w 1997 roku i wyposażono w jednostkę napędową prosto z Nissana Skyline GT-R. Silnik umieszczono centralnie, między tylną osią i kabiną dla dwóch osób, która była chroniona pełnowymiarową klatką bezpieczeństwa. Karoserię wykonano z włókien węglowych.

Rzędowy motor o sześciu cylindrach i pojemności niespełna 2,6 litrów rozwijał dzięki turbodoładowaniu prawdopodobnie przeszło 560 koni mechanicznych, które na wszystkie cztery koła przenosiła ręczna skrzynia o sześciu biegach. W połączeniu z masą auta sięgającą tylko 1000 kilogramów zapewniało to piorunujące osiągi. W teorii maszyna mogła rozpędzić się do setki w czasie niespełna trzech sekund, a jej prędkość maksymalna sięgała co najmniej 340 km/h!

Coupe ZZ2 miało być oferowane w atrakcyjnej cenie 100 tysięcy dolarów, ale nigdy nie weszło do produkcji na większą skalę. Niedługo po premierze Tommykaira wpadło w problemy finansowe i zostało wykupione przez Autobacs, w którym przygotowano zmodyfikowane i znacznie uproszczone ZZ2 pod marką ASL i nazwą Garaiya z mniejszym silnikiem, nie przekraczającym 185 KM. Kilka lat później pojawił się przeszło 200-konny model Garaiya RS01. Licencja na budowę samochodu na bazie ZZ2 trafiła również do angielskiego Leading Edge, w którym przygotowano coupe 190 RT i 240 RT. Pozostałości Tommykaira zostały kilka lat później włączone do tunera Rowen, a w roku 2014 marka pokazała się z elektrycznym roadsterem ZZ.

Tekst: Przemysław Rosołowski

Zdjęcie Tommykaira ZZ2 - zdjęcie 2 Zdjęcie Tommykaira ZZ2 - zdjęcie 3 Zdjęcie Tommykaira ZZ2 - zdjęcie 4 Zdjęcie Tommykaira ZZ2 - zdjęcie 5 Zdjęcie Tommykaira ZZ2 - zdjęcie 6