Aktualności
30.06.2012

Bentley 4.5-Litre Birkin Blower Ruchomy majątek

Rok 2012 sprzyja lokowaniu rekordowych kapitałów w zabytkowe samochody. Wśród marek, których historia wzbogaciła się w ostatnich miesiącach o okazy warte miliony znalazł się Bentley. Przy okazji Festiwalu Prędkości w Goodwood sprzedano najdroższy samochód w jego historii - jedyny w swoim rodzaju, wyścigowy model z 1929 roku.

Maszyna, o której mowa to 1-osobowy bolid z doładowanym silnikiem o pojemności prawie 4,5 litrów, którym ścigał się Tim Birkin, jeden ze słynnych "Bentley Boys". Sam Walter Owen Bentley nigdy nie darzył zbyt wielką sympatią sprężarek, upatrując źródła mocy swoich samochodów przede wszystkim w pojemności silników. Doładowane Bentley'e zaczęto budować właśnie z inicjatywy Birkina.

Bentley 4.5-Litre Birkin Blower

WO upatrywał w modelach doładowanych źródeł problemów technicznych i zatracenia prawdziwego charakteru swoich samochodów, nie kibicując im od samego początku. I miał rację. Starty "Blowerów" kończyły się w większości przypadków awariami, głównie silników, i żaden z nich nigdy nie wygrał w ważnym wyścigu. Oprócz specjalnej maszyny Birkina, która zyskała rozgłos dzięki startom na torze Brooklands, na którym pierwszy raz zwyciężyła na początku 1930 roku.

Bentley 4.5-Litre Birkin Blower

Jednoosobowy pojazd powstał w końcówce roku 1929, otrzymując między innymi zupełnie nowe, pomalowane na niebiesko, opływowe nadwozie. W kolejnych latach auto po licznych przygodach w ramach naprawach stale udoskonalano, dochodząc do 240 koni mechanicznych i czerwonej karoserii. Na torze Brooklands Birkin dwa razy ustanawiał rekordy okrążeń, w roku 1932 ze średnią 222 km/h. Anglik zmarł niespodziewanie rok później w wieku 36 lat po opatrzeniach w samochodzie Maserati i przegranej walce z nawrotem malarii.

Bentley 4.5-Litre Birkin Blower

Po śmierci Birkina samochód kilka razy zmieniał właścicieli, za każdym razem służąc im w licznych startach, między innymi w 2005 i 2011 roku w historycznym Mille Miglia. Przez pewien czas auto było wyposażone w nową, 2-osobową karoserię. Podczas aukcji w Goodwood osiągnęło rekordową cenę 5,04 milionów funtów, wliczając składkę ubezpieczeniową (bez niej 4,5 mln £), co odpowiada obecnie prawie 26,7 milionom złotych! Poprzedni rekord należał do modelu Speed Six, który osiem lat temu sprzedano za 2,8 miliony funtów.

Skomentuj na forumUdostępnij