Aktualności
23.09.2012

McLaren MP4-36J Zamknięty w sobie

Po niedawnych wypadkach w Formule 1 na krótko na tapetę wróciła dyskusja na temat zwiększenia bezpieczeństwa kierowców między innymi poprzez budowę bolidów z zamkniętymi kokpitami. Choć F1 od zawsze stawia na pojazdy z otwartymi kabinami, takie pomysły mają wielu zwolenników. Oto jedna z wizji jego realizacji.

Wirtualny projekt, o którym mowa to McLaren MP4-36J utrzymany w stylu Red Bulla X1, który "powstał" dwa lata temu na potrzeby gry Gran Turismo 5. MP4-36J to projekt ponadklasowy, który mógłby startować nie tylko w Formule 1 niedalekiej przyszłości, ale także innych wyścigach, rozgrywanych pod osłoną nocy w całkowitej ciemności.

McLaren MP4-36J

MP4-36J, którego oznaczenie zgodnie z systemem stosowanym przez McLarena osadza go w sezonie 2021, został zaprojektowany na ekranie komputera przez Jihoon Seo z Uniwersytetu Coventry w Wielkiej Brytanii. Litera "J" w nazwie pojazdu wzięła się od imienia jego projektanta. Seo posługiwał się w swojej pracy między innymi oprogramowaniem Alias Automotive.

McLaren MP4-36J

W tym roku kierowcy McLarena, Jenson Button i Lewis Hamilton (obaj z tytułami mistrzów świata), startują w bolidzie MP4-27. Maszyna napędzana jest 2,4-litrowym silnikiem V8 o mocy około 750 KM od Mercedes-Benza, który rozkręca się do 18 tysięcy obrotów na minutę i który wspomagany jest systemem KERS, dostarczającym na kilka sekund zastrzyki ponad 80 KM. W trzynastu dotychczasowych startach maszyna pozwoliła na zdobycie pięciu pole position i pięć wygranych.

Skomentuj na forumUdostępnij