Aktualności
23.10.2014

Lotus Exige S Automatic Płatna opcja

Lotus w ostatnich tygodniach zanotował najlepsze wyniki sprzedaży od sezonu 2008/09, zmienił szefa stylistów, uruchomił nowy program odbioru samochodów bezpośrednio w swojej siedzibie w Hethel i wystartował z wielkim programem restrukturyzacji, mogącym oznaczać zwolnienie aż 325 osób. Dzisiaj marka wraca do rzeczy namacalnych i zapowiada nową odmianę Exige S.

Ofertę angielskiej marki, należącej do malezyjskiego Protona, powiększy już wkrótce model Exige S Automatic, czyli wydanie z automatyczną skrzynią biegów, którą będziemy mogli wybrać zamiast standardowego, ręcznego mechanizmu z łopatkami przy kierownicy. Automat będzie miał sześć przełożeń i kilka trybów pracy, w tym Sport oraz Race. Lotus zapowiada, że Exige S w takiej konfiguracji będzie na torze testowym w Hethel równie szybkie, co w ręczną skrzynią, ale na konkretny będziemy musieli jeszcze poczekać: testy automatu ciągle trwają.

Lotus Exige S Automatic

Exige S napędza umieszczona centralnie jednostka V6 o pojemności 3,5 litrów ze sprężarką, która wyciska 350 koni mechanicznych i 400 niutonometrów. Samochód waży tylko 1176 kilogramów i potrzebuje czterech sekund na rozpędzenie się do 100 km/h. Sprint do setki z automatem będzie trwał 3,9 sekundy. Nowy mechanizm ma być dostępny od stycznia przyszłego roku w coupe i roadsterze jako dodatkowo płatna opcja. Na terenie Wielkiej Brytanii producent będzie sobie życzył za automat dwa tysiące funtów, wliczając podatek VAT. Cena netto na Europę, bez lokalnych opłat, została ustalona na 2185 euro.

Lotus Exige S

Exige jest najpopularniejszym modelem w ofercie Lotusa. W tym roku na auto zdecydowało się około 39 procent klientów marki, która zanotowała rekordowe wyniki sprzedaży w skali kilku ostatnich lat. W lipcu, sierpniu i wrześniu Lotus sprzedał 609 samochodów, co oznacza wzrost aż o 69% w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego i najlepszy wynik od czasów sezonów 2007/08. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku sprzedano 1114 samochodów (wzrost o 49% w porównaniu do roku 2013): razem 1723 pojazdy w ciągu dziewięciu miesięcy. Jeszcze przed nowym wariantem Exige do sprzedaży już w listopadzie trafi . Kiedy zobaczymy zupełnie nowe Lotusy? Po niedawnym uśmierceniu zupełnie nowego Esprita takowych można spodziewać się dopiero po roku 2017.

Skomentuj na forumUdostępnij