Aktualności
06.11.2014

Mazda MX-5 Cup U stóp cały świat

Przyszły rok będzie ostatnim dla trzeciej generacji Mazdy MX-5 i jej udziału w wyścigach markowego pucharu. Czwarta seria bijącego rekordy sprzedaży, japońskiego roadstera zadebiutowała we wrześniu, a w tym tygodniu po raz pierwszy pokazano jej torową odmianę. Auto czekają teraz miesiące intensywnych testów i drobiazgowego strojenia.

Zupełnie nową MX-5 Cup w prototypowej formie przedstawiono na tegorocznych targach SEMA w Las Vegas. Na pełną specyfikację auta przyjdzie nam poczekać jeszcze kilka miesięcy (testy ogumienia, zawieszenia, układu napędowego i systemów bezpieczeństwa ruszą w Mazda Motorsports zimą), ale Mazda już teraz zdradziła co znajdziemy pod maską. Będzie to czterocylindrowy, wolnossący silnik benzynowy z rodziny Skyactiv-G o pojemności dwóch litrów (drogowa MX-5 będzie dostępna także z półtoralitrowym motorem).

Mazda MX-5 Cup

MX-5 przeobrażono w wyścigówkę tuż po jej debiucie, a pojazd trafił pierwszy raz na tor już w 1990 roku. Puchar Mazdy w obecnym formacie obejmuje wyścigi jedynie na terenie Ameryki Północnej, po których - finał w październiku na Road Atlanta - generacja NC zostanie zdegradowana wyłącznie do imprez klubowych. MX-5 Cup czwartej generacji będzie gotowa na sezon 2016, w którym do Ameryki Północnej dołączy Europa i Azja. Sprzedaż wyczynowego modelu rozpocznie się pod koniec przyszłego roku.

Mazda MX-5 Cup

Dla najlepszych kierowców pucharów z każdego kontynentu organizowany będzie globalny finał na torze Laguna Seca w Kalifornii, który od 2000 roku firmowany jest przez Mazdę. Zwycięzca, oprócz innych nagród, dostanie możliwość udziału w jednodionych testach wyścigowego prototypu Mazdy, który jeździ w serii United States SportsCar Championship.

Skomentuj na forumUdostępnij