Aktualności
20.01.2015

Ford F-150 Raptor Tytan pracy

Model F-150 od Forda, najpopularniejsza półciężarówka na drogach i bezdrożach Stanów Zjednoczonych, doczekał się już trzynastej generacji. Na szczycie oferty stanie jak zwykle potężny Raptor, który tym razem trafi do składu firmowanego przez oddział Ford Performance. Do sprzedaży maszyna wejdzie za kilkanaście miesięcy, ale premierę ma już za sobą.

Zupełnie nowy F-150 Raptor zadebiutował podczas salonu samochodowego w Detroit, który będzie otwarty dla zwiedzających jeszcze do 25 stycznia. W tym samym miejscu Ford Performance przedstawił nowe Shelby GT350 od wyczekiwaną od lat, kolejną generację Forda GT, która wolnossące V8 wymieniła na podwójnie doładowane V6. Z wolnossącego V8 korzysta sprzedawany obecnie Raptor: jego silnik o pojemności 6,2 litrów dostarcza 417 koni mechanicznych oraz 588 niutonometrów.

Ford F-150 Raptor

W kolejnym Raptorze znajdziemy zupełnie nowy, oszczędniejszy o jedną piątą silnik V6 z rodziny EcoBoost o pojemności 3,5 litrów. Jednostka zostanie połączona z równie nową, 10-stopniową, automatyczną skrzynią biegów z możliwością ręcznego sterowania łopatkami przy kierownicy. Napęd będzie przenoszony stale na wszystkie cztery koła, zawieszone na adaptacyjnych amortyzatorach Fox Racing Shox, dzięki którym skok zawieszenia będzie jeszcze większy, niż obecnie (aktualnie to ponad 28 centymetrów na przedniej osi i ponad 30 centymetrów na tylnej).

Ford F-150 Raptor

Dzięki szerokiemu wykorzystaniu stopów aluminium o wysokiej wytrzymałości samochód schudnie w porównaniu do poprzednika aż o prawie 230 kilogramów (obecny F-150 w zależności od konfiguracji waży na sucho co najmniej 1,9 tony). F-150 Raptor będzie jak zwykle produkowany w fabryce samochodów ciężarowych Forda w Dearborn. Pojazd pokazano światu w minionym tygodniu, ale do sprzedaży trafi on dopiero... jesienią przyszłego roku. Do tego czasu poznamy jego szczegółową specyfikację, która w tej chwili pozostaje zagadką.

Skomentuj na forumUdostępnij