Aktualności
28.01.2015

Alpine Vision Gran Turismo Zamiłowanie do prędkości

Liczba marek, których specjalne projekty czekają ciągle na dołączenie do parku maszyn dostępnego w grze Gran Turismo 6 zaczyna się coraz bardziej kurczyć. Dzisiaj swoje obietnice wypełniło francuskie Societe des Automobiles Alpine, założone przez Jeana Redele, które obchodzi w tym roku sześćdziesiątą rocznicę swojej działalności.

Firma należąca obecnie do koncerny Renaulta przygotowała na potrzeby Gran Turismo 6 futurystyczny koncept sportowego spydera z miejscem tylko dla kierowcy, ucieleśniającego najważniejsze wartości, kierujące marką od samych początków w 1955 roku. Alpine i Kazunori Yamauchi, twórca Gran Turismo, wraz z członkami ekipy Polyphony Digital spotkali się już w 2013 roku, kiedy to zapowiedziano powrót marki na zwykłe drogi. Pierwsze, seryjnie produkowane Alpine dwudziestego pierwszego wieku zostanie pokazane już w przyszłym roku.

Alpine Vision Gran Turismo

Prace nad Alpine Vision Gran Turismo okazały się tak inspirujące, a efekt końcowy tak zachwycający, że twórcy pojazdu podjęli się zbudowania modelu w skali 1:1, który wystawiono na paryskiej wystawie Festival Automobile International. Zwycięski projekt wyłoniono w ramach wewnętrznego konkursu. Za kształty auta, które możemy podziwiać powyżej odpowiada Victor Sfiazof. Źródłem inspiracji dla Sfiazofa był przede wszystkim wyścigowy prototyp A450, z którym Alpine od kilku sezonów startuje z powodzeniem w pucharach Le Mans.

Alpine Vision Gran Turismo Sfizalof: "To prawdziwe auto sportowe, które łączy w sobie pasję motoryzacyjną z radością płynącą z jazdy. Samochód cechuje się wieloma odniesieniami do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Pomysł, by nadać mu kształt barquette, wziął się z udziału Alpine A450 w 24-godzinnym wyścigu Le Mans, ale przód był zainspirowany modelem A110, natomiast pionowe płetwy z tyłu kojarzyć się mogą z A210 i A220, będąc ważną składową stylu, w jakim utrzymane jest auto. Jako entuzjasta aeronautyki chciałem też wykorzystać w swoim projekcie rozwiązania ze świata awiacji. Hamulce aerodynamiczne sprawiają, że tył auta wygląda wyjątkowo nowocześnie".

Alpine Vision Gran Turismo

Według pomysłu twórców Alpine, którym możemy poruszać się tylko w wirtualnym świecie, waży jedynie 900 kilogramów, a do jego napędu służy umieszczony centralnie silnik V8. Jednostka napędowa miałaby dostarczać 450 koni mechanicznych i 580 niutonometrów, które na tylną oś ma przenosić sekwencyjna skrzynia biegów o siedmiu przełożeniach. Prędkość maksymalna: jakieś 320 kilometrów na godzinę. Już w przyszłym tygodniu pełnowymiarowy model auta przeniesie się z Festival Automobile International na paryski salon Retromobile Show.

Skomentuj na forumUdostępnij