Aktualności
13.06.2015

Alpine Celebration Małe święto

Alpine obchodzi w tym roku swoje sześćdziesiąte urodziny, z okazji których francuska marka otrzymała specjalne zaproszenie od Automobile Club de l'Ouest, a razem z nim możliwość pojawienia się w ten weekend na pętli La Sarthe z premierowym projektem. Mowa o ujawnionym dziś po południu koncepcie Celebration, który zwiastuje pojawienie się auta seryjnego.

W trwającym od godziny piętnastej wyścigu markę Alpine reprezentuje prototyp A450b klasy LMP2 z silnikiem Nissana w barwach zespołu Singatech-Alpine. Celebration pojawiło się na torze na pokazowym okrążeniu półtorej godziny przed startem 24 Heures du Mans, a później trafiło na jedną z wystaw wyścigowej "wioski". Auto nawiązuje kształtami i kolorami do samochodów Alpine z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, które brały udział w Le Mans, modeli M63, M64, M65, A210, A220 oraz A110 i wbrew oczekiwaniom nie ma wiele wspólnego z konceptem Alpine A110-50 z roku 2012.

Alpine Celebration

Nad modelem Celebration w Societe des Automobiles Alpine, należącym do Renaulta, pracowało kilkanaście osób, a cały projekt w początkowej fazie był związany z brytyjskim Caterhamem. Na chwilę obecną twórcy określają pojazd mianem samochodu pokazowego, nie zdradzają żadnych danych technicznych i nie ujawniają jak bliskie lub dalekie będzie mu seryjnie auto, które powinniśmy zobaczyć już w przyszłym roku. W tym roku Celebration pojawi się między innymi podczas Festiwalu Prędkości w Goodwood pod koniec tego miesiąca oraz podczas wrześniowego spotkania Alpine Saga w Dieppe.

Alpine Celebration

Marka Alpine startowała w 24-godzinnym wyścigu Le Mans z różnymi efektami. Pierwszy raz pojawiła się w 1963 roku z fatalnymi skutkami: żaden samochód nie dojechał do mety, a w wypadku jednego z nich zginął kierowca. W roku 1966 pierwsze Alpine dostało się do pierwszej dziesiątki, w której pojawiono się jeszcze kilka razy. W roku 1970 Alpine zniknęło z toru. Wróciło w sezonie 1975 już jako Renault Alpine z... żeńską załogą. Wygrana w generalce uciekała firmie przez kilka lat. Udało się w ostatnim występie w 1978 roku, w którym zwyciężył zespół Renault Sport w turbodoładowanym prototypie Renault Alpine A442B.

Skomentuj na forumUdostępnij