Aktualności
26.05.2017

BMW Concept 8 Series Przyszły numer jeden

Od kilku tygodni BMW wycofuje po cichu z rynku modele serii 6. Aut tych nie ma już na przykład w ofercie na terenie USA, a na horyzoncie nie widać ani śladu następcy. Tajemnicze zniknięcia wyjaśnia zupełnie nowy koncept niemieckiej marki: coupe serii 8, zapowiedź seryjnego modelu, który ma pojawić się już w przyszłym roku.

Pierwsze, niezapomniane coupe serii 8 o wewnętrznym oznaczaniu E31 zadebiutowało jesienią 1989 roku w specyfikacji 850i i zajęło w ofercie marki przestrzeń pozostawioną przez serię 6. Nowoczesna maszyna o długości prawie 4,8 metrów wyposażona była w takie nowości, jak kontrola trakcji, adaptacyjne zawieszenie oraz tylne koła skrętne. Pod maskę trafiło majestatyczne V12 o pojemności pięciu litrów i mocy okrągłych 300 koni mechanicznych, współpracujące z ręczną skrzynią o sześciu biegach lub automatem ZF i pchające 1,8-tonowe auto do 100 km/h w czasie niespełna siedmiu sekund.

BMW Concept 8 Series

Ofertę z czasem uzupełnił silnik V8 o pojemności czterech, z potem 4,4 litrów, V12 urosło do 5,4 litrów, a na szczycie całej gamy stanęło 850 CSi z prawie 5,6-litrowym V12 o mocy 381 koni mechanicznych. Potajemnie BMW pracowało nad niesamowitym M8, którego silnik miał rozwijać aż 550 koni mechanicznych oraz kabrioletem - żaden z tych modeli nie wszedł do produkcji seryjnej, skończyło się tylko na prototypach. Powstało również 18 prototypów wersji z 3-litrowym V8. Produkcja E31 zakończyła się dopiero w 1999 roku na ponad trzydziestu tysiącach egzemplarzy (⅔ całej sprzedaży przypadło na pierwsze trzy lata produkcji).

BMW Concept 8 Series

Dzisiaj historia się powtarza: ze sceny schodzi seria 6, a BMW za kilka lub kilkanaście miesięcy wprowadzi na rynek zupełnie nową serię 8. Luksusowe coupe, które w wersji koncepcyjnej zadebiutowało dzisiaj przy okazji konkursu elegancji Villa d'Este we Włoszech, jest częścią wielkiej ofensywy pod tytułem "Number One > Next". Wielki plan zakłada, że w ciągu kilku sezonów BMW zajmie miejsce największego producenta luksusowych samochodów na trzeciej planecie od Słońca. Nowa seria 8 jako jeden z głównych filarów tej strategii ma być ucieleśnieniem najwyższej jakości, najlepszych osiągów oraz najbardziej zaawansowanych technologii koncernu. Jej głównym konkurentem będzie dwudrzwiowy Mercedes-Benz klasy S.

BMW Concept 8 Series

Nowa "Ósemka" jako koncept ma do zaoferowania wyłącznie projekt karoserii oraz wnętrza, w którym znalazły się nowe wyświetlacze oraz konsola środkowa ze szklanym kontrolerem systemu iDrive firmowanym przez markę Swarovski. Co kryje się pod spodem? Tego jeszcze dokładnie nie wiadomo. Samochód na bazować na platformie, na której powstają limuzyny serii 7, a na jego pokładzie można spodziewać się wszystkiego od pewnego rodzaju hybryd, poprzez silniki V8 po kolejne wcielenie 6,6-litrowego V12, które zasila obecnie krążownik M760Li. Nie można również wykluczyć wersji elektrycznej. Wersja seryjna ma być gotowa w przyszłym roku.

BMW M8 2018

Aktualizacja 27.05.2017 / Zaledwie kilkadziesiąt godzin po odsłonięciu konceptu BMW poinformowało, że doczekamy się pierwszego, seryjnego M8! A nawet więcej: zamaskowany prototyp odwiedził pętlę Nürburgring z okazji 24-godzinnego wyścigu dla różnego typu samochodów GT i turystyków. Na tym nie koniec. Trwają już prace nad wyścigowym M8 w specyfikacji GTE, które wystartuje między innymi w 24-godzinnym wyścigu Le Mans. Maszyna ma wyjechać na pierwsze testy już w przyszłym miesiącu, a jej bojowy debiut planowany jest na 24-godzinny wyścig Daytona w styczniu przyszłego roku.

Skomentuj na forumUdostępnij