Aktualności
04.01.2018

Peugeot 308 TCR Wariacja na temat

Od kilkunastu miesięcy w katalogu Peugeota figuruje torowy 308 Racing Cup, który dedykowany jest fabrycznemu pucharowi oraz różnego typu mistrzostwom rozgrywanym na całym globie. W tym roku francuski kompakt wejdzie na wyższy stopień torowego wtajemniczenia: do walki ruszy nowy, wyścigowy samochód w specyfikacji TCR.

Najnowsze dzieło oddziału Peugeot Sport wywodzi się z modelu 308 Racing Cup, który w ubiegłym roku pojawił się w niektórych eliminacjach serii TCR i powstało specjalnie z myślą o nowych mistrzostwach FIA World Touring Car Cup z nazwą skróconą do WTCR (połączenie dotychczasowych World Touring Car Championship, TCR International Series i European Touring Car Cup). Auto będzie miało wstęp również do takich serii, jak niemieckie VLN, hiszpańskie CER, włoskie CITE, belgijskie BGDC czy ogólnoświatowe 24h Series.

Peugeot 308 TCR

Nowy 308 TCR napędzany jest czterocylindrowym, turbodoładowanym silnikiem z rodziny THP o pojemności 1,6 litra, który po modernizacji dostarcza 350 koni mechanicznych oraz 420 niutonometrów. Jednostka ma wytrzymać bez remontu ponad 5000 kilometrów, dużo więcej, niż cały sezon WTCR. Z silnikiem współpracować będzie 6-stopniowa, sekwencyjna skrzynia biegów z łopatkami przy kierownicy, która będzie przenosić moc na przednie koła. Maszynę uzbrojono również w nowy pakiet aerodynamiczny, przeprojektowane zawieszenie z możliwością szerokiej regulacji, wzmocniony układ hamulcowy i nowe pedały.

Peugeot 308 TCR

Maszynę Peugeota można już zamawiać. Wyceniono ją na 109 tysięcy euro, nie wliczając podatków i opcji (obecnie to około 450 tysięcy złotych). Pierwsze egzemplarze mają trafić do właścicieli już w kwietniu, a auto będzie można zobaczyć na żywo na salonie samochodowym w Genewie w marcu. Pierwszy sezon WTCR wystartować ma w kwietniu do wyścigów w Maroko i na Węgrzech. Na mistrzostwa świata złoży się w sumie dziesięć weekendów po trzy wyścigi w każdy. O tytuły mistrzowskie walczyć będą kierowcy i zespoły. Pucharu dla marek, których jest już kilkanaście, nie przewidziano.

Skomentuj na forumUdostępnij