Aktualności
13.01.2018

Toyota GR Super Sport Wybryk technologiczny

Zespół Toyota Gazoo Racing będzie w tym roku jedyną, fabryczną formacją, która weźmie udział w pucharze World Endurance Championship w grupie prototypów LMP1. Do walki z japońską marką stanie kilka prywatnych zespołów. W międzyczasie firma poszukuje innych wyzwań: oto koncept GR Super Sport, LMP1 na publiczne drogi. Dosłownie!

Coupe GR Super Sport - GR to skrót od Gazoo Racing, nazwy fabrycznego zespołu - to premiera tegorocznej, trzydniowej wystawy Tokyo Auto Salon, która kończy się w niedzielę. Super sportowe coupe oparto na węglowym podwoziu z hybrydowym układem napędowym prosto z prototypu TS050 Hybrid, który startuje w długodystansowych mistrzostwach świata World Endurance Championship! Maszyna dysponuje mocą dochodzącą do tysiąca koni mechanicznych, miejscem dla dwóch osób, kamerami zamiast lusterek i ogumieniem typu slick, typowym dla samochodów wyścigowych.

Toyota GR Super Sport

Toyota startuje w World Endurance Championship od sezonu 2012, w którym hybrydowe prototypy klasy LMP1 osiągnęły dojrzałość (w tym samym sezonie hybryda po raz pierwszy w historii wygrała w 24-godzinnym wyścigu Le Mans). Od dwóch lat bronią japońskiej marki jest model TS050 Hybrid, który zasila podwójnie turbodoładowane V6 o pojemności 2,4 litrów i mocy około 500 koni mechanicznych oraz dwa umieszczone na przedniej osi silniki elektryczne o mocy kolejnych 400-500 koni mechanicznych (w zależności od obowiązującego regulaminu). Energia elektryczna przechowywana jest w litowo-jonowych bateriach.

Toyota GR Super Sport

Toyota nie planuje produkcji seryjnej GR Super Sport, ale obiecuje, że technologie z torów wyścigowych i rajdowych szlaków będą stale przenikać do jej sportowych samochodów najbliższej przyszłości. Pierwszym z nich jest 210-konnym maluch Yaris GRMN, który pokazano w ubiegłym roku. Na swoją premierę, najprawdopodobniej już w tym roku, czeka z kolei zupełnie nowe coupe, spadkobierca słynnych modeli Celica i Supra, które przygotowywane jest przez Toyotę w ścisłej współpracy z BMW.

Skomentuj na forumUdostępnij