Aktualności
07.03.2017

Toyota Yaris GRMN Szybkie manewry

Do rajdowych, samochodowych mistrzostw świata wróciła w tym roku ze swoim fabrycznym zespołem Toyota. Na bazę całkowicie nowego, wyczynowego auta japońskiej marki wybrano najmniejszy model w jej ofercie, Yaris. Auto może pochwalić się już wygraną w Rajdzie Szwecji, a w tym miesiącu jego geny zostały oficjalnie przyjęte przez model drogowy.

Nowy, dość nietypowy hot hatch Toyoty to model Yaris GRMN, kieszonkowa rakieta z technologiami prosto od fabrycznego Gazoo Racing, znanego również z racji na miejsce pochodzenia jako GRMN (Gazoo Racing Meister of N&umul;rburgring). Trzyosobowe auto otrzymało od konstruktorów wzmocnienia podwozia i nadwozia, karoserię z przeprojektowanymi zderzakami, dużym skrzydłem na linii dachu i dyfuzorem, koła z lekkimi felgami BBS o średnicy siedemnastu cali oraz odpowiednie malowanie w odcieniach bieli, czerwieni i czerni, w których na całym świecie startują rajdowe i wyścigowe, fabryczne samochody Toyoty.

Toyota Yaris GRMN

Dla Yarisa GRMN przewidziano nową jednostkę napędową o pojemności 1,8 litra, do której doczepiono turbosprężarkę. W efekcie silnik dostarcza co najmniej 210 koni mechanicznych, które za pośrednictwem ręcznej skrzyni o sześciu bigach oraz mechanizmu różnicowego Torsen o ograniczonym poślizgu wysyłane są na tylne koła. Model wyposażono również w przeprojektowane zawieszenie z nowymi elementami usztywniającymi i amortyzatorami Sachs, układ hamulcowy z powiększonymi tarczami i 4-tłoczkowymi zaciskami z przodu, sportowe fotele firmy Toyota Boshoku, nowe pedały z aluminium i celowo zmniejszoną kierownicę.

Toyota Yaris GRMN

Opracowane na N&umul;rburgringu auto ma być liderem w swoim segmencie w próbach 0-100 km/h oraz 80-120 km/h (na czwartym biegu), ale Toyota nie chwali się jeszcze dokładnymi osiągami. Yaris GRMN w odróżnieniu od innych modeli drogowych produkcji Gazoo Racing wejdzie do sprzedaży w pierwszej kolejności w Europie. Na naszym kontynencie pojawi się oficjalnie na początku przyszłego roku. W tym tygodniu auto można zobaczyć na własne oczy na osiemdziesiątym siódmym salonie samochodowym w Genewie.

Skomentuj na forumUdostępnij