Aktualności
23.04.2018

Volkswagen ID R Pikes Peak Elektryczny szczyt

Volkswagen kończy przygotowania do czerwcowego Pikes Peak International Hill Climb, najsłynniejszego i jednego z najstarszych wyścigów górskich na świecie. Niemiecka marka zamierza wystartować w nim w zupełnie nowej maszynie o napędzie elektrycznym. Model ID R tuż przed pierwszym, testowym wyjazdem na tor odsłonięto wczoraj we Francji.

ID R Pikes Peak jest pierwszym, elektrycznym, wyścigowym Volkswagenem w historii marki. Pojazd nie tylko celuje w zwycięstwo i nowy rekord wspinaczki na szczyt Pikes Peak, ale przykłada się również do budowy wizerunku rodziny ID, która wyjedzie na publiczne drogi już za kilka lat i rozwoju technologicznego szeroko rozumianej E-mobilności. Nie będzie to pierwsza wycieczka Volkswagena na Pikes Peak: w latach 1985-1987 startował tu sensacyjny Golf z dwoma silnikami spalinowymi o łącznej mocy ponad 600 koni mechanicznych i napędem na wszystkie cztery koła.

Volkswagen ID R Pikes Peak

ID R Pikes Peak napędzany będzie dwoma silnikami elektrycznymi, wprawiającymi w ruch obie osie. Układ napędowy z inteligentnym rozdziałem momentu obrotowego będzie generował maksymalnie 680 koni mechanicznych i 650 niutonometrów. Energia elektryczna będzie przechowywana w litowo-jonowych bateriach, które w trakcie jazdy będą ładowane dzięki systemowi odzyskiwania energii kinetycznej. Volkswagen kalkuluje, że w trakcie wspinaczki około jedna piąta energii elektrycznej będzie pochodzić z odzysku. Samochód razem z kierowcą ma ważyć niespełna 1100 kilogramów. Przyspieszenie od zera do setki: jakieś 2,25 sekundy, w zależności od przyczepności nawierzchni.

Volkswagen ID R Pikes Peak

Elektrycznego Volkswagena na Pikes Peak poprowadzi Romain Dumas, 39-letni kierowca z Francji, który ma na koncie między innymi trzy wygrane w PPIHC, dwie wygrane w 24-godzinnym wyścigu Le Mans i tytuł mistrza serii World Endurance Championship. Od kilku lat prawie 20-kilometrowa trasa Pikes Peak International Hill Climb rozciąga się w całości po asfalcie. Wspinaczka zaczyna się na wysokości 2862 metrów nad poziomem morza, wije się przez 156 zakrętów i kończy się na wysokości 4302 metrów. Najszybsze samochody pokonują ją w czasie niespełna dziewięciu minut. W tym roku impreza odbędzie się dwudziestego czwartego czerwca.

Skomentuj na forumUdostępnij