Aktualności
16.02.2019

Bentley Bentayga Speed Ucieczka z tropików

Produkcja najszybszego SUV'a na świecie nie wydaje się tytułem, o który może ubiegać się wiele marek, ale z pewnością na wizerunek kilku zadziałałby on bardzo motywująco. Porsche? Lamborghini? Maserati? Alfa Romeo? BMW? Mercedes-AMG? Jeep? Bentley twierdzi, że stanął właśnie ponad nimi wszystkimi: oto Bentayga Speed.

Rozprawmy się od razu z wątpliwościami: na rynku mamy SUV'y, które dysponują większą mocą, niż Bentayga Speed (Jeep Grand Cherokee Tomahawk i jego 717 KM czy Lamborghini Urus i 650 KM) i które rozpędzają się do setki jeszcze szybciej (około 3,6 sekundy w Urusie i Cherokee). Prędkość maksymalna? Bentayga Speed: 306 kilometrów na godzinę. Najbliższy konkurent, Urus, rozwija 305 km/h (według danych fabrycznych). Czyli coś w tym jest i Bentley może mieć trochę racji. Nowy model zobaczymy na własne oczy już w przyszłym miesiącu na salonie samochodowym w Genewie.

Bentley Bentayga Speed

Bentley produkuje współczesne modele serii Speed od 2007 roku, za każdym razem podnosząc moc i prędkość maksymalną. Bentayga Speed dysponuje podwójnie turbodoładowanym motorem W12 o pojemności sześciu litrów, którego moc podniesiono z 608 do 635 koni mechanicznych. Maksymalny moment obrotowy zatrzymał się na 900 niutonometrach, które przenoszone są na obie osie za pomocą 8-stopniowej skrzyni biegów. Na wyposażeniu mamy m.in. adaptacyjne zawieszenie w systemie o napięciu 48V, przeprogramowany tryb jazdy Sport, dodatkowe elementy aerodynamiczne karoserii i po raz pierwszy w Bentaydze kabinę wykończoną Alcantarą.

Bentley Bentayga Speed

Mocarny SUV z Crewe za dodatkową opłatą może zostać uzbrojony w węglowo-ceramiczne tarcze hamulcowe (sumarycznie lżejsze o ponad 20 kilogramów od stalowych tarcz), felgi o średnicy 22 cali, węglowe detale karoserii, tylną kanapę dla dwóch lub trzech osób oraz skórzaną tapicerkę. Bentayga Speed ma rozpędzać się do prędkości stu kilometrów na godzinę w czasie 3,9 sekund, o 0,2 sekundy szybciej, niż 608-konny model bazowy. Prędkość maksymalna wzrosła z 301 do 306 kilometrów na godzinę. Maszyna wejdzie do sprzedaży w późniejszym okresie tego roku.

Skomentuj na forumUdostępnij