Aktualności
01.03.2019

Seat el-Born Seat el-Born Elektryczne narodziny

Elektryczna rewolucja w grupie Volkswagena zatacza coraz szersze kręgi. Marka-matka od kilku lat pracuje nad całą gamą modeli nowego typu, wielkimi krokami zbliża się elektryczne Porsche, mamy już elektryczne Audi do masowej produkcji i coraz głośniej mówi się o hybrydowym Lamborghini. Z wszystkich nowości skorzystają również popularniejsze marki grupy.

Już w przyszłym tygodniu na wystawie samochodowej w Genewie, która dla zwiedzających będzie otwarta w dniach 7-17 marca, swoje pomysły na elektromobilność pokażą marki Skoda i Seat, pierwsza w grupie Volkswagena od 1991 roku, druga od 1986. Czeska marka pokaże koncept Vision iV, na temat którego na razie niewiele wiadomo. Hiszpańska marka wystawi projekt pod tytułem el-Born, który nie skrywa już większych tajemnic. Obie maszyny będą bazować na elektrycznej, volkswagenowskiej platformie MEB (Modular Electric Drive Kit).

Seat el-Born

Seat el-Born to pomysł na elektryczny kompakt z przestronnym wnętrzem z kubełkowymi fotelami dla każdego z pasażerów, cyfrową deską rozdzielczą z 10-calowym ekranem na środku, technologiami jazdy autonomicznej drugiego poziomu (częściowa automatyzacja manewrów oraz przejęcie kontroli podczas kierowania, przyspieszania i zwalniania) i naciskiem na zmniejszenie oporów powietrza, co uzyskano m.in. poprzez odpowiednio ukształtowane felgi, wloty powietrza, wkomponowane w karoserię logotypy i podwójny spoiler. Skąd nazwa el-Born? To nawiązanie do jednej z dzielnic Barcelony, stolicy Katalonii, w której powstał projekt.

Seat el-Born

Elektryczny Seat zasilany jest silnikiem o mocy 204 koni mechanicznych, który połączono z akumulatorami o pojemności 62 kWh. Twórcy auta deklarują, że na jednym ładowaniu będzie można pokonać do 420 kilometrów (według norm WLTP), a przyspieszenie od zera do setki będzie trwało 7,5 sekundy. Fabryczna ładowarka ma pozwalać na uzupełnienie akumulatorów do 80% w czasie 47 minut. Brzmi obiecująco? Już niedługo będziemy mogli sprawdzić to na własnej skórze: Seat zapowiada, że seryjny model, wywodzący się z konceptu el-Born, wejdzie do produkcji w niemieckim Zwickau już w przyszłym roku.

Skomentuj na forumUdostępnij