Aktualności
03.04.2020

Cupra Formentor Zdatne do spożycia

W lutym ubiegłego roku marka Cupra ogłosiła, że pracuje nad swoim pierwszym modelem, który nie będzie miał odpowiednika w ofercie Seata. Zapowiedzi te podparto premierą konceptu SUV'a o nazwie Formentor, który wyglądał na niemal gotowy do produkcji seryjnej. Dzisiaj możemy mówić, że wszystko poszło zgodnie z planem: oto finalny Formentor.

Marka Cupra, wydzielona jakieś dwa i pół roku temu, powstała specjalnie z myślą o najmocniejszych i najbardziej stylowych Seatach. Tylko w tym roku pokazano zupełnie nowego Leona oraz bazujące na nim dwa modele wyścigowe, Leona Competicion i elektrycznego e-Racera. Zupełnie nowy Formentor, którego nazwa pochodzi od jednego z najpiękniejszych i najbardziej niedostępnych zakątków Majorki, to auto z innego segmentu: producenci pozycjonują je w bijącej rekordy popularności kategorii CUV, czyli Crossover Utility Vehicle. Z zewnątrz od zeszłorocznego konceptu maszyna różni się jedynie detalami.

Cupra Formentor

Formentor mierzy 4,45 metra długości, porusza się na kołach z 19-calowymi felgami, za którymi kryją się 18-calowe tarcze hamulcowe Brembo i oferuje przestrzeń bagażową o pojemności 450 litrów. W zeszłorocznym koncepcie mieliśmy do czynienia z 240-konnym, hybrydowym układem napędowym. Seryjny Formentor będzie oferował coś podobnego: hybrydowy układ z 1,4-litrową, spalinową jednostką TSI o mocy 150 KM oraz silnikiem elektrycznym o mocy 115 KM, podpiętym pod litowo-jonowe baterie o pojemności 13 kilowatogodzin. Maksymalna moc całego układu napędowego osiągnie 245 KM, a maksymalny moment obrotowy dojdzie do 400 Nm. Tylko w trybie jazy elektrycznej będzie można pokonać około 50 kilometrów.

Cupra Formentor

Dla miłośników starszych technologii dostępny będzie dwulitrowy, turbodoładowany silnik benzynowy o mocy 310 koni mechanicznych i momencie 400 niutonometrów. Jednostka połączona będzie z dwusprzęgłową, sterowaną elektronicznie skrzynią biegów oraz systemem przeniesienia napędu na obie osie 4Drive. Formentor wyposażony będzie między innymi w adaptacyjne zawieszenie, system multimedialny z 12-calowym ekranem oraz licznymi asystentami wspomagającymi kierowcę. Model ma trafić do sprzedaży w ostatnim kwartale tego roku.

Skomentuj na forumUdostępnij