Aktualności
05.04.2021

Toyota GR 86 Przyjacielska rywalizacja

Toyota idzie w ślady Subaru i prezentuje nową generację coupe znanego do tej pory pod oznaczeniami 86 oraz GT 86, którego bliźniak od Subaru funkcjonuje cały czas pod nazwą BRZ. Nowa maszyna idzie w ślady modeli GR Supra oraz GR Yaris i przedstawia się pod szyldem sportowego oddziału Gazoo Racing jako GR 86.

Pierwsza generacja modelu 86, od samego początku przygotowywana wspólnie z Subaru, zadebiutowała w 2011 roku i napędzana była 2-litrowym, wolnossącym boxerem o skromnej mocy 200 koni mechanicznych, która lądowała wyłącznie na tylnej osi. Pod maską GR 86 znajdziemy 4-cylindrową jednostkę, którą obok wielu innych modyfikacji powiększono do 2,4 litra. Maksymalna moc poskoczyła do 235 koni mechanicznych przy siedmiu tysiącach obrotów na minutę, a maksymalny moment obrotowy zwiększył się z 205 do 250 niutonometrów (to praktycznie tyle samo, co w nowym BRZ, które zadebiutowało w listopadzie ubiegłego roku, choć wartości te mogą się nieznacznie różnic w zależności od rynku sprzedaży). Do wyboru będzie ręczna lub automatyczna skrzynia biegów, obie o sześciu przełożeniach.

Toyota GR 86

Coupe z ręczną skrzynią biegów waży skromne 1270 kilogramów. Sprint od zera do stu kilometrów na godzinę zajmuje teraz tylko 6,3 sekundy, co oznacza urwanie aż 1,1 sekundy w porównaniu do starego modelu. Oczywiście na samym silniku nowości się nie kończą. GT 86 może pochwalić się zupełnie nową, przednią częścią nadwozia, które od Subaru różnic się głównie zderzakami i kształtem atrapy chłodnicy, przeprojektowanym tyłem, aerodynamicznymi detalami podpatrzonymi na torach wyścigowych, aluminiowym dachem i nadkolami, 18-calowymi felgami, zwiększoną sztywnością całej konstrukcji oraz przeprojektowaną kabiną z nowym systemem multimedialnym z 7-calowym ekranem TFT.

Toyota GR 86

Japońska maszyna jest efektem nowej umowy o współpracy, którą Toyota i Subaru nawiązały we wrześniu 2019 roku w celu szeroko rozumianej budowy coraz lepszych samochodów. Czy namacalnych owoców współpracy będzie więcej? Tego na razie nie wiadomo. Wiadomo za to, że nowa Toyota GR 86 trafi do oficjalnej sprzedaży na terenie Japonii jesienią tego roku. W najbliższym czasie mamy również poznać specyfikację auta oraz datę jego wejścia na rynki europejskie. Pierwsza generacja rozeszła się na całym świecie w liczbie ponad dwustu tysięcy egzemplarzy - trudno sobie wyobrazić, aby coupe GR 86 nie powtórzyło tego sukcesu.

Skomentuj na forumUdostępnij