Aktualności

Lamborghini Miura Roadster Marzenie na sprzedaż

Przed kilkoma miesiącami jedyne w swoim rodzaju Lamborghini Miura Roadster zostało przywrócone do oryginalnego stanu, w jakim pokazano je na salonie samochodowym w Brukseli w styczniu 1968 roku. Samochód powstał jedynie w jednym, prototypowym egzemplarzu, który właśnie jest do nabycia poprzez jeden z domów aukcyjnych.

Otwarta Miura wywołała w swoim czasie poruszenie niewiele mniejsze od głośnej premiery coupe. Samochód zaprojektowany przez legendarnego Marcello Gandini'ego odznaczał się całkowicie nowym tyłem z odsłoniętym silnikiem - całość nie powstała przez zwykłe odcięcie dachu, ale została opracowana od podstaw. Napędzająca je widlasta "dwunastka" o mocy około 350 KM miała pozwalać na rozpędzenie się do nawet 280 km/h.

Lamborghini Miura Roadster

Pojazd nie wszedł do produkcji ze względu na problemy z zapewnieniem odpowiedniej sztywności nadwozia (w późniejszych latach kilka coupe przerobiono pozafabrycznie na roadstery wzorując się na oryginale).

Lamborghini Miura Roadster

Jedyny egzemplarz przez długie lata służył jako promocyjna zabawka firmy International Lead and Zinc Research Organisation (przemalowano wówczas nadwozie i zmieniono tapicerkę), po czym trafił do kilku prywatnych kolekcjonerów. Roadster został przywrócony do stanu oryginalnego przez Gary'ego Bobileffa z Kalifornii, a cały proces pochłonął... 330 tysięcy dolarów!

Lamborghini Miura Roadster

W chwili obecnej Miura Roadster pojawiła się w ofercie genewskiego domu aukcyjnego Kidston. Pojazd ma na liczniku zaledwie 7444 przejechanych kilometrów, a nabywca otrzyma wraz z nim części pozostałe z wersji przerobionej przez ILZRO. Kiedy auto trafi pod młotek jeszcze nie wiadomo, podobnie nie jest znana cena wywoławcza. A cena końcowa? Zapewne będzie liczona w milionach...

Skomentuj na forumUdostępnij