Aktualności
26.01.2023

Porsche Vision 357 Muzeum nowoczesne

Porsche rozpoczyna świętowanie 75-lecia produkcji samochodów sportowych własnej marki. Za symboliczny początek marki przyjmowany jest rok 1948, w którym zbudowano pierwszy egzemplarz roadstera 356. To właśnie w jego ślady idzie główny bohater okolicznościowej wystawy urodzinowej, koncept Vision 357.

Obchody 75-lecia Porsche rozpoczyna premiera konceptu Vision 357, który może zwiastować kierunek stylistyczny przyszłych, seryjnych samochodów marki. Małe coupe pokazuje, jak mógłby wyglądać współczesny spadkobierca pierwszego 356 i sprytnie redukuje takie elementy, jak światła z przodu i z tyłu, boczne słupki przedniej szyby, klamki czy lusterka boczne. Centralnie mocowane felgi o średnicy 20 cali wykonano z magnezu i przykryto aerodynamicznymi panelami z włókien węglowych. Niektóre elementy poszycia wyprodukowano z tworzyw sztucznych wzmacnianych włóknami naturalnego pochodzenia - to technologia znana z elektrycznego konceptu Mission R oraz wyścigowego Caymana GT4 RS Clubsport.

Zdjęcie Porsche Vision 357

Koncept Vision 357 został zbudowany na bazie drogowego coupe 718 Cayman GT4 RS. Oznacza to, że za plecami kierowcy i pasażera pracuje wolnossący boxer o sześciu cylindrach i pojemności czterech litrów. Silnik rozwija maksymalnie 500 koni mechanicznych, które przenoszone są wyłącznie na tylne koła. Jednostka napędowa ma być przystosowana do spalania paliw syntetycznych, których produkcję przemysłową Porsche razem z parterami rozpoczęło w grudniu ubiegłego roku w zakładach położonych na terenie Chile. W pierwszej fazie projektu e-paliwa mają być wykorzystywane między innymi w markowym pucharze wyścigowym, Porsche Mobil 1 Supercup.

Zdjęcie Porsche Vision 357

Najnowszy projekt Porsche będzie można zobaczyć na własne oczy w najbliższych dniach na wystawie "Driven by Dreams" w gmachu DRIVE Volkswagen Group Forum w Berlinie. Sama wystawa będzie czynna do połowy września, ale koncept Vision 357 będzie jej częścią tylko do połowy lutego. W kolejnych miesiącach coupe będzie można zobaczyć w innych miejscach na całym świecie w ramach różnego rodzaju wystaw i imprez, które zaplanowano z okazji 75-lecia produkcji samochodów sportowych przez Porsche (z jesiennym finałem w postaci Rennsport Reunion w Kalifornii).

Skomentuj na forumUdostępnij