Aktualności
25.12.2008

Lamborghini Miura Wiecznie żywa

Lamborghini Miura przeżywa w ostatnim czasie prawdziwą drugą młodość, a nawet ponowne narodziny. Niestety wszystko to nie ma nic wspólnego z konceptem o tej samej nazwie pokazanym przed kilkoma laty, który wielu chciałoby widzieć w produkcji. Cała sprawa kręci się wokół samych początków modelu...

Niedawno do świetności powrócił jedyny, prototypowy egzemplarz Miury Roadster, który znajduje się aktualnie w katalogu szwajcarskiego Kidston. Teraz "zza światów" powraca okaz być może jeszcze cenniejszy - pierwsze podwozie Miury!

Lamborghini Miura

Konstrukcję oryginalnie zaprezentowano jeszcze w 1965 roku na salonie samochodowym w Turynie, gdy jeszcze nikt nie miał pojęcia jak będzie wyglądało nadwozie, które je przykryje. Projekt był rewolucyjny - oto na zwykłe ulice miał wyjechać samochód z silnikiem umieszczonym poprzecznie centralnie, tuż przed tylną osią! Tak oto w 1966 roku narodził się pojazd, który według wielu uznawany jest za pierwszy prawdziwy supersamochód sportowy. Lamborghini Miura.

Lamborghini Miura

W kwietniu 1978 roku podwozie z fabryki Lamborghini wykupił Marios Kritikos, który prowadził wówczas punkt sprzedaży modeli koncernu na Cyprze. W mijającym miesiącu całość trafiła do zapalonych kolekcjonerów w Los Angeles, którzy zamierzają doprowadzić ją do czasów świetności. Efekt prac ujrzymy w przyszłym roku.

Skomentuj na forumUdostępnij