Aktualności

Koenigsegg Chimera Wszystko w jednym

Zaledwie kilka dni po premierze unikatowego Pagani Huayra Epitome z 864-konnym V12 i ręczną skrzynią biegów kolejnego one-off'a ujawnił szwedzki Koenigsegg. Jest nim supercoupe Chimera, które pod znajomymi kształtami skrywa między innymi wyjątkową, mającą kilka różnych osobowości skrzynię biegów.

Chimera jest pierwszym one-off'em Koenigsegga, który niesie ze sobą rozległe zmiany technologiczne, obejmujące podwozie i układ napędowy. Z zewnątrz maszyna wygląda niczym typowa Agera RS, której produkcja zakończyła się kilka lat temu, ale pod spodem skrywa innowacyjne rozwiązania prosto z najnowszych modeli marki, jak Jesko oraz CC850. Agera RS, którą swego czasu rozpędzono się do 457 kilometrów na godzinę, oferowana była z podwójnie turbodoładowanym V8 o pojemności przeszło pięciu litrów. Maksymalna moc silnika na biopaliwie dochodziła do okolic 1370 koni mechanicznych, które były przenoszone na tylną oś za pośrednictwem 7-stopniowego automatu. Produkcja modelu, zakończona w 2018 roku, limitowana była do tylko dwudziestu pięciu egzemplarzy.

Zdjęcie Koenigsegg Chimera

Widlasta ósemka w Chimerze dostała podkręcona do co najmniej 1280 koni mechanicznych na 95-oktanowej benzynie i co najmniej 1600 koni mechanicznych na mieszance E85! To efekt zaaplikowania rozwiązań z najnowszego modelu Jesko, który jest o około sto kilogramów cięższy (Chimera waży niespełna 1,3 tony). Maszyna dostała zmodyfikowane zawieszenie oraz najnowszą skrzynię biegów Koniegsiegga prosto z Jesko... z mechanizmem ręcznej zmiany przełożeń Engage Shift System prosto z CC850... oraz nowym osprzętem i oprogramowaniem. Nietypowa przekładnia jest w pierwszej kolejności 9-stopniowym automatem. Dodatkowy mechanizm z pełnowymiarową dźwignią zmiany biegów i pedałem sprzęgła pozwala na symulowanie 6-stopniowej, ręcznej skrzyni biegów. Kolejna nowość to łopatki przy kierownicy do ręcznej zmiany przełożeń.

Zdjęcie Koenigsegg Chimera

Koenigsegg Chimera powstał tylko w jednym egzemplarzu na specjalne zamówienie jednego z najbardziej zasłużonych klientów marki, w którego kolekcji znajduje się zarówno Jesko jak i CC850. Jest nim Mohammed Ben Sulayem, obecny prezydent FIA (Międzynarodowa Federacja Samochodowa), który poświęcił Agerę RS ze swoich zbiorów (samochód zachował oryginalny VIN). Chimera zadebiutowała publicznie podczas minionego weekendu na pierwszej edycji skandynawskiego konkursu elegancji The Aurora w ogrodach Norrviken w pobliżu miejscowości Bastad. Na miejscu pojawiły się również inne modele Koenigsegga, który w tym roku świętuje trzydziestolecie działalności: CC850 oraz Jesko Attack z karoserią w nagim karbonie.

Skomentuj na forumUdostępnij