Aktualności
24.01.2009

JJAD P1-E Na fali elektronów

Brytyjskie JJAD to firma założona przez niejakiego Jima Dowle'a. O ile nazwisko konstruktora może mówić niewiele, o tyle fakt, że pracował między innymi przy budowie McLarena F1 i Mercedesa SLR wystarczy za gwarancję wysokiej jakości jego solowego przedsięwzięcia - coupe o roboczej nazwie Project 001.

Pierwsze szkice pojazdu pokazano jeszcze przed rokiem. Auto ważące około 870 kilogramów miałoby być zbudowane z aluminium i włókien węglowych, a do napędu służyłby centralnie zamontowany silnik spalinowy o mocy około 200 KM. Teraz na warsztat JJAD trafił również wariant o napędzie elektrycznym.

JJAD Project 001

Siłą motoryczną P1-E będą dwa motory elektryczne umieszczone przy każdej z osi, czerpiące energię z litowo-jonowych baterii. Układ taki ma sumarycznie dostarczać prawie 400 KM mocy i aż 800 Nm momentu obrotowego. Przy masie auta sięgającej tylko 1050 kilogramów będziemy mogli rozpędzić się do 210 km/h, a sprint do setki zajmie zaledwie trzy sekundy. Producent szacuje, że na jednym ładowaniu będziemy w stanie przejechać do 370 kilometrów.

JJAD P1-E

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem pierwszy, prototypowy egzemplarz zostanie ukończony jeszcze w tym roku, a auto wejdzie to małoseryjnej, ograniczonej do 500 sztuk produkcji w sezonie 2012. Cena P1-E miałaby sięgać 55 tysięcy funtów, a wariant spalinowy miałby być nawet o 1/5 tańszy.

Skomentuj na forumUdostępnij