Aktualności
13.06.2013

Porsche LMP1 Pierwsze kroki

Powrót Porsche do wyścigów pokroju 24-godzinnego Le Mans idzie zgodnie z planem, a nawet lepiej. Już wczoraj, czyli kilka tygodni przed planowanym terminem, na tor testowy w Weissach po raz pierwszy wyjechał zupełnie nowy model wyścigowy marki, który weźmie udział w serii World Endurance Championship.

Maszyna klasy LMP1, która nie ma jeszcze swojej nazwy, pokazała się przed oczami kilku członków rady nadzorczej koncernu Porsche oraz zastępów techników, dla których testy były okazją to sprawdzenia działania podstawowych funkcji samochodu. Pojazd poprowadził Timo Bernhard, który w 2010 roku wygrał w 24-godzinnym wyścigu Le Mans na pokładzie Audi R15 TDI Plus.

Porsche LMP1

Decyzja o powrocie Porsche do wyścigów długodystansowych zapadła w połowie 2011 roku. Od tamtego czasu placówka Motorsport Centre w Weissach rozrosła się do blisko 200 pracowników, którzy odpowiadają za projektowanie, budowę i rozwój samochodu LMP1. W tym samym miejscu ma znajdować się także siedziba zespołu, który będzie startował w wyścigach od przyszłego roku.

Porsche LMP1

Porsche nie zdradza jeszcze żadnych szczegółów technicznych na temat swojego ścigacza LMP1. Wiadomo jedynie, że maszyna została zaprojektowana od zera, a oprócz Bernharda do jej prowadzenia zatrudniono już także Romaina Dumasa (wygrana w 24h Le Mans w 2010 roku). W dotychczasowych startach samochody Porsche triumfowały w Le Mans rekordową liczbę 16 razy (wliczając Dauera i TWR), ostatni raz w 1998 roku.

Skomentuj na forumUdostępnij