Aktualności
19.05.2014

Audi A3 Clubsport Quattro Pod przykrywką

Na tegorocznym Wörthersee Meeting, czyli austriackim spotkaniu miłośników samochodów z wielkiego koncernu Volkswagena zobaczymy między innymi nowy koncept spod znaku czterech pierścieni. Będzie nim wizja na bazie trzybryłowego kompaktu S3, w której moc jednostki napędowej przekroczyła pół tysiąca koni mechanicznych!

Najnowsze dzieło z Ingolstadt nazwano dla niepoznaki A3 Clubsport Quattro, nie uciekając się do symboli S3 lub RS3, które utożsamiane są z mocą dochodzącą do 340 KM. Z zewnątrz prawdziwy charakter auta zdradza między innymi obniżone o 10 milimetrów w stosunku do S3 Sedan zawieszenie, 21-calowe felgi, dodatkowe elementy nadwozia, które wykonane z włókien węglowych oraz wielkie końcówki wydechu.

Audi A3 Clubsport Quattro

Klucz do rozwiązania zagadki A3 Clubsport Quattro kryje się pod karbonową maską silnika. Jest nim 2,5-litrowa, 5-cylindrowa jednostka TFSI, którą uzbrojono w nową turbosprężarkę, intercooler, układ wydechowy i którą poddano dziesiątkom innych modyfikacji. Efekt: moc aż 525 koni mechanicznych i maksymalny moment obrotowy 600 niutonometrów przy masie auta sięgającej 1527 kilogramów (na każdy koń mechaniczny przypada 2,9 kilogramów).

Audi A3 Clubsport Quattro

Do przeniesienia napędu na wszystkie cztery koła Audi wykorzystuje 7-stopniową przekładnię S Tronic oraz sterowane hydraulicznie, wielotarczowe sprzęgło przy tylnej osi, którego zadaniem jest rozdział momentu na przód i tył. Efekty pracy takiego układu definiują imponujące osiągi: rozwinięcie stu kilometrów na godzinę zajmuje jedynie 3,6 sekund, a prędkość maksymalna sięga 310 km/h.

Audi A3 Clubsport Quattro

Sportowy sedan o długości 4,49 metrów w błękitnym lakierze Sepang Blue skrywa w sobie jeszcze inną nowość: tylny spoiler, który w przypadku ostrego hamowania ustawia się prawie pionowo i działa jako hamulec powietrzny. Audi chwali się, że przy hamowaniu z prędkości 250 km/h rozwiązanie takie skraca drogę zatrzymania się samochody o około dwanaście metrów. Podczas Wörthersee Meeting obok A3 Clubsport Quattro będzie można zobaczyć także koncept Audi TT Quattro Sport.

Skomentuj na forumUdostępnij