Aktualności
07.11.2014

Audi RS Q3 Krótki okres dojrzewania

Audi rozpoczęło ostatni kwartał tego roku od kolejnego wzrostu sprzedaży. W październiku marka oddała w ręce klientów blisko 146,2 tysiące aut, czyli o prawie 10 procent więcej, niż rok temu. A ma być jeszcze lepiej: w ostatnich dniach uruchomiono produkcję TT Roadstera na Węgrzech i pokazano odmłodzone Q3. Razem z usportowionym RS Q3, które ma niecałe dwa lata.

RS Q3 zobaczyliśmy pierwszy raz jako koncept w kwietniu 2012 roku z 360-konną jednostką TFSI o pojemności 2,5 litrów. W lutym ubiegłego roku pokazano wersję seryjną, która dysponowała mocą 310 koni mechanicznych. Tegoroczna aktualizacja gwarantuje wzrost mocy 5-cylindrowego, turbodoładowanego silnika do 340 KM. Moment obrotowy zwiększono z 420 do 450 niutonometrów, a przy okazji zadbano o spełnienie najnowszych norm emisji spalin Euro6. Sprint od zera do 100 km/h spadł z 5,2 do 4,8 sekund. Prędkość maksymalną jak zwykle ograniczono do 250 km/h.

Audi RS Q3

Niemcy poprawili między innymi układ wydechowy ze sterowanymi przepustnicami, 7-stopniową skrzynię biegów S Tronic z napędem Quattro i nowym, hydraulicznym, wielotarczowym sprzęgłem piątej generacji, zawieszenie z możliwością dokupienia adaptacyjnych amortyzatorów oraz układ hamulcowy z tarczami lżejszymi na przedniej osi o jeden kilogram dzięki jeszcze bardziej "falowanym" krawędziom i nowym, 8-tłoczkowym zaciskom. W standardzie RS Q3 porusza się na obręczach o średnicy 19 cali, w opcji dostępne są felgi 20-calowe.

Audi RS Q3

Audi przygotowało dla usportowionego crossovera nowe lampy z przodu i z tyłu w technologii LED, nieznacznie przeprojektowany zderzak z tyłu, nowy zderzak z przodu i ramkę osłony chłodnicy z ramionami wyciągniętymi ku przednim reflektorom. Odmłodzone RS Q3 trafi do salonów sprzedaży w pierwszym kwartale przyszłego roku. Na terenie Niemiec samochód wyceniono na 56,6 tysięcy euro czyli niecałe 240 tysięcy złotych. Na terenie Polski za 310-konne wydanie auta trzeba było zapłacić 237,4 tysiące złotych.

Skomentuj na forumUdostępnij