Aktualności
27.09.2008

Paul Newman Odszedł wielki aktor i kierowca

Wczoraj w wieku 83 lat zmarł Paul Newman, jeden z najwybitniejszych amerykańskich aktorów i reżyserów, ale również zapalony miłośnik sportów motorowych jak i utalentowany kierowca. Newman od wielu miesięcy zmagał się z nowotworem płuc. Zmarł w swoim domu w Westportw stanie Connecticut.

Jego pierwszym, dużym występem na wielkim ekranie była jedna z głównych ról w filmie "Srebrny kielich" z 1954 roku, który poniósł całkowite fiasko, a sam Newman mówił potem o nim, że to najgorszy film lat pięćdziesiątych. Aktor był 10 razy nominowany do Oscara, ale nagrodę otrzymał tylko raz - za główną rolę w "Kolorze pieniędzy" z 1986 roku. Dodatkowo w roku 1995 został uhonorowany Oscarem za całokształt działalności.

Paul Newman

Poważną przygodę z wyścigami samochodowymi rozpoczął dopiero na początku lat siedemdziesiątych mając 47 lat, a przestał rywalizować na torze dopiero w zeszłym roku! Do największych osiągnięć Newmana za kółkiem należy zaliczyć cztery mistrzowskie tytuły narodowej serii Sports Car Club of America, 2 miejsce w 24-godzinnym wyścigu w Le Mans w Porsche 935 w 1979 roku oraz zwycięstwo w swojej klasie w 24-godzinnym wyścigu Daytona w 1995 roku (w wieku 70 lat!). Na koncie aktora znajduje się również najbardziej utytułowany zespół w historii amerykańskiego Champ Car.

Skomentuj na forumUdostępnij