Aktualności
17.08.2015

Lamborghini Aventador LP750-4 SV Roadster Swobodne spadanie

Automobili Lamborghini, zgodnie z danym słowem i narastającymi oczekiwaniami, pokazało światu kolejny model spod znaku Super Veloce. Tym razem "super szybkość" dopadła otwartego Aventadora, co oznacza, że dostaliśmy pierwszego w historii firmy roadsterem z serii SV. Tak samo, jak w przypadku coupe liczba egzemplarzy będzie ograniczona.

Aventadora SV w zamkniętej karoserii poznaliśmy podczas salonu samochodowego w Genewie w marcu w otoczeniu deklaracji o najszybszym i najmocniejszym modelu w dziejach marki. Wszelkie wątpliwości rozwiano kilka tygodni później: podczas testów na północnej pętli Nürburgringu maszyna uzyskała imponujący czas sześciu minut i 59,73 sekund! Złożył się na to szereg czynników: zwiększona moc silnika, poprawiona aerodynamika, przeprojektowane, adaptacyjne zawieszenie, dynamiczne wspomaganie kierownicy i obniżona masa. Roadster dziedziczy je wszystkie.

Lamborghini Aventador LP750-4 SV Roadster

Nowy model Lamborghini jest lżejszy od zwykłego roadstera o około 50 kilogramów (na sucho waży 1575 kilogramów), a stosunek mocy do masy sięga w nim zaledwie 2,1 kilogramów na koń mechanicznych. Sercem potężnej maszyny jest wolnossące V12 o pojemności 6,5 litrów, którego moc zwiększono do 750 koni mechanicznych. Maksymalny moment obrotowy sięga 690 niutonometrów, które na wszystkie cztery posyła 7-stopniowa przekładnia ISR oraz mechanizm różnicowy Haldex czwartej generacji. Efekty: setka w 2,9 sekundy i prędkość maksymalna przekraczająca 350 km/h.

Lamborghini Aventador LP750-4 SV Roadster

Lamborghini Aventador LP750-4 SV Roadster zadebiutował w miniony weekend podczas cyklicznego "The Quail, A Motorsports Gathering", wchodzącego w skład motoryzacyjnego tygodnia w Monterey w Kalifornii. Auto przedstawił tradycyjne CEO firmy, Stephan Winkelmann. Pierwsze sztuki trafią do właścicieli na początku przyszłego roku, a cała produkcja będzie limitowana do 500 egzemplarzy. Cena? Nie wliczając podatków: 357 tysięcy euro (około półtora miliona złotych). Na rynku amerykańskim auto po opłatach wyceniono na 530 tysięcy dolarów (prawie dwa miliony złotych).

Lamborghini Aventador LP750-4 SV Roadster

Nieoficjalnie mówi się, że Lamborghini pokazało grupie wtajemniczonych osób w Monterey coś jeszcze: przedsmak specjalnego, super sportowego modelu, który zwykli śmiertelnicy mieliby zobaczyć dopiero w przyszłym roku w Genewie. Miejsce i czas premiery auta potwierdził już Winkelmann, zapowiadając przy okazji dwa nowe warianty Huracana, a wśród licznych plotek przewija się wątek hybrydy i nazwa HyperVeloce. W przyszłym roku włoska marka powinna zabłysnąć również z innego powodu: w kwietniu minie dokładnie sto lat od urodzenia jej założyciela, Ferruccio Lamborghini'ego.

Skomentuj na forumUdostępnij