Aktualności
04.10.2008

Venturi Voltage Wysokie napięcie

W ostatnich latach francuskie Venturi przejęte przez firmę z Monako przekwalifikowało się z producenta sportowych coupe i roadsterów, na producenta aut o napędzie... elektrycznym i słonecznym, wśród których przeważają nadal sportowe pozycje. Na trwającym właśnie salonie samochodowym w Paryżu firma jeszcze bardziej eksploruje obraną ścieżkę.

Nowe dzieło Venturi to niewielkie coupe Voltage powstałe w ścisłej współpracy z Michelin. Producent ogumienia odegrał tutaj kluczową rolę przy opracowywaniu "aktywnych kół", czyli przeniesienia napędu poprzez dwa elektryczne silniki umieszczone przy każdej z obręczy (razem aż osiem).

Venturi Voltage

Jeden silniczek zajmuje się przekazaniem momentu obrotowego na koło, a drugi kontroluje elementy zawieszenia i hamulce. Dzięki temu każde koło nie powinno nigdy tracić kontaktu z powierzchnią.

Venturi Voltage

Każdy z elektrycznych silników czerpie energię z litowo-polimerowych baterii. Moc każdego z nich sięga 55 kW (75 KM), a moment obrotowy 232 Nm. Sumarycznie daje to 600 KM i 1856 Nm (należy pamiętać, że za napęd kół odpowiada tylko połowa z tego).

Venturi Voltage

Koncepcyjne Voltage rozpędza się do setki w mniej niż 5 sekund i pozwala osiągnąć prędkość rzędu 260 km/h przy zasięgu do 320 km. Coupe o nadwoziu z włókien węglowych ma wejśc do produkcji w 2012 roku. Auto będzie ręcznie składane w Monako i zostanie wypuszczone w ściśle limitowanej licznie egzemplarzy.

Skomentuj na forumUdostępnij