Aktualności
24.06.2016

Aston Martin Vantage GT12 Roadster Prywatna inicjatywa

Oddział Q by Aston Martin, który skupiał się do tej pory na wszelkiego typu indywidualizacjach, rozszerza swoją działalność o przygotowanie całych samochodów na indywidualne zamówienia. Pierwszym tego typu projektem w krótkiej historii zakładu jest jedyny na świecie Vantage GT12 Roadster, najbardziej ekstremalny roadster w dziejach angielskiej marki.

Vantage GT12 Roadster, który zadebiutował dzisiaj na Festiwalu Prędkości w Goodwood, to maszyna przygotowana w jednym egzemplarzu na specjalne zamówienie jednego z klientów Aston Martina. Unikatowe auto wykorzystuje elementy pokazane w lutym ubiegłego roku w coupe Vantage GT12 w nowym formacie. Są to między innymi: rozbudowany pakiet aerodynamiczny, panele karoserii z włókien węglowych, wentylowana maska silnika, mocowane centralnie lekkie felgi z magnezu, przeprojektowane zawieszenie i układ hamulcowy oraz tytanowy wydech. Plus niepowtarzalny lakier i tapicerka.

Aston Martin Vantage GT12 Roadster

GT12 to również poważne modyfikacje jednostki napędowej, za którymi idzie przestrojenie całego podwozia. Wolnossący silnik w układzie V12 o pojemności prawie sześciu litrów zmotywowano do wydzielania aż 600 koni mechanicznych, które przenoszone są na tylną oś poprzez 7-stopniową przekładnię Sportshift III z łopatkami przy kierownicy. W przypadku 1565-kilogramowego, limitowanego do stu egzemplarzy coupe taka moc pozwalała na rozpędzenie się do 100 km/h w czasie 3,7 sekund i rozwinięcie prędkości maksymalnej 297 kilometrów na godzinę.

Aston Martin Vantage GT12 Roadster

Vantage GT12 Roadster to pierwszy tego typu projekt zespołu Q by Aston Martin, który przeciera drogę kolejnym tego typu projektom. Samochód przygotowano w czasie jedynie dziewięciu miesięcy. Tego typu przedsięwzięcia sprawiają że Aston Martin przebija się w tym dziesięcioleciu na pozycję lidera w produkcji serii limitowanych. W ostatnich latach należał do nich koncepcyjny speedster CC100, grand tourer One-77, limuzyna Lagonda Taraf, torowy Vulcan, sportowe Vantage GT12 i Vantage GT8, a w ostatnich dniach Vanquish Zagato.

Skomentuj na forumUdostępnij