Aktualności

I.DE.A Era Barchetta Trzy dekady za pasem

Przed kilkoma dniami włoskie studio stylistyczne I.DE.A oficjalnie świętowało swoje 30-lecie istnienia. Z okazji tej pokazano koncept roadstera o nazwie Era. Jego zaprojektowanie i zbudowanie pochłonęło zaledwie 30 dni.

I.DE.A Era Barchetta

Pierwsze spotkanie organizacyjne miało miejsce 8 kwietnia, tydzień później gotowe były pierwsze propozycje wyglądu nadwozia. Tego samego dnia zaakceptowano design i projekt ruszył z kopyta. Prezentacja nastąpiła dokładnie miesiąc później, 15 maja. Na trzy godziny przed ujawnieniem auta zamontowano w nim ostatnią część - fotele.

I.DE.A Era Barchetta

Era inspirowana jest klasycznymi, wyścigowymi roadsterami z lat czterdziestych. Auto mierzące 4,3 metra długości przygotowane jest do dwóch wariantów napędowych. Pierwszy to umieszczony poprzecznie z przodu, czterocylindrowy silnik napędzający oś przednią a drugi to V6 umieszczone w tym samym miejscu wzdłużnie, które moc przenoszona byłaby na koła tylne. W obu przypadkach moc nie powinna przekraczać 300 KM.

I.DE.A Era Barchetta

Publiczna prezentacja Ery będzie miała miejsce w dniu dzisiejszym w Turynie na Europejskim Kongresie Nowości Samochodowych.

Jeszcze w tym roku Instytut I.DE.A zamierza otworzyć nowy ośrodek w Brazyliii a także wypuścić kolejne koncepty z serii Era.

Studio powstało w 1978 roku i przez jego progi przeszli tak znani styliści jak Renzo Piano (architekt), Walter de Silva i Ercole Spada. Najbardziej znane auta seryjne, które tu zaprojektowano to Fiat Tipo, Tempra i Palio, Lancia Dedra, Delta i Kappa, Alfa Romeo 155 oraz Daihatsu Move i Daewoo Nubira. W ostatnich latach opracowywano przede wszystkim nadwozia dla indyjskiej Taty (Nano, Indigo i liczne koncepty).

Skomentuj na forumUdostępnij