Aktualności
22.09.2017

Jaguar I-Pace eTrophy Wysoki pobór energii

Jaguar co chwilę przypomina nam, że w przyszłym roku do produkcji wejdzie jego pierwszy z wielu modeli o napędzie elektrycznym, a zainteresowanie nowym segmentem marka podkreśla również swoim pełnym udziałem w mistrzostwach świata Formuły E. Już wkrótce jako jedyna będzie miała również... własną, elektryczną serię wyścigową!

Pierwszym, elektrycznym Jaguarem na publicznych drogach będzie crossover I-Pace, którego prototyp pokazano w listopadzie ubiegłego roku na wystawie w Los Angeles. Pojazd, bazując na zapowiedziach przy okazji premiery prototypu, ma być napędzany dwoma silnikami o całkowitej, maksymalnej mocy co najmniej 400 koni mechanicznych i momencie obrotowym przekraczającym 700 Nm, które będą podpięte pod baterie o pojemności 90 kWh. Zasięg: nawet 500 kilometrów (według NEDC, mniej lub więcej według innych norm pomiarowych). I-Pace ma pojawić się na rynku już w drugiej połowie przyszłego roku.

Jaguar I-Pace eTrophy

I-Pace będzie również bazą dla... elektrycznych, wyścigowych mistrzostw Jaguara. Samochody wyścigowe, modele I-Pace eTrophy, zostaną przygotowane w oddziale Jaguar Land Rover Special Vehicle Operations (SVO) w Warwickshire. Ich specyfikacja pozostaje na razie nieznana. Seria towarzyszyć będzie Formule E na torach ulicznych dziesięciu miast całego świata, jak Hong Kong, Paryż, Rzym, Nowy Jork czy Sao Paolo. Na każdą eliminację złoży się 30-minutowy sprint, w którym będzie mogło wystartować do 20 zawodników. Zainteresowanym udziałem Jaguar będzie oferować pakiet z pełną obsługą o wymownej nazwie "Arrive and Drive".

Jaguar I-Pace eTrophy

I-Pace eTrophy dołączy do Formuły E w jej piątym sezonie w drugiej połowie przyszłego roku. Dopiero za kilka miesięcy poznamy pełną specyfikację auta, koszty startu i kalendarz. Mistrzostwa świata elektrycznej Formuły E organizowane są od jesieni 2014 roku, a Jaguar dołączył do nich z własnym zespołem w ubiegłym roku w sezonie trzecim. Czwarty sezon rozpocznie się w grudniu tego roku. Na tym zaangażowanie brytyjskiej firmy w auta elektryczne się nie kończy: w tym miesiącu zapowiedziano, że od roku 2020 wszystkie nowe modele z koncernu Jaguar Land Rover będą hybrydami lub autami elektrycznymi.

Skomentuj na forumUdostępnij