Aktualności
04.10.2017

Starke Speedster Inna bajka

W przyszłym roku minie dokładnie siedemdziesiąt lat od powstania pierwszego modelu Porsche, roadstera 356, z którym w kręgach kolekcjonerów marki rywalizować mogą tylko klasyczne 911. Rosnące znaczenie modelu oznacza rosnące ceny. Ale nie brakuje alternatyw dla tych, których nie stać lub nie interesuje oryginał. Alternatyw na przykład od Stärke Automotive.

Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że amerykańskie Stärke Automotive ofertuje tylko kolejną replikę 356, których na całym świecie produkowane są dziesiątki. To tylko pozory: działalność zakładu jest dużo bardziej skomplikowana... i kosztowna. Stärke oferuje model wzorowany na oryginalnym 356, z współczesnym wyposażeniem, jak światła w technologii LED i podwoziem. Bazą dla modelu Speedster jest Porsche Boxster pierwszej lub drugiej generacji, produkowany w latach 1998-2012.

Starke Speedster

Speedster został przygotowany od razu w kilku różnych wariantach z silnikami od 2,7 litrów i mocy około 220 KM do 3,4 litrów i mocy ponad 320 koni mechanicznych, z ręczną lub automatyczną skrzynią biegów. Jeden z najmocniejszych, opcjonalnych wariantów to 3,7-litrowy Speedster Outlaw z silnie zmodyfikowanym, kręcącym się do 9000 obrotów na minutę silnikiem o mocy ponad 400 koni. Za mało? Jest jeszcze jedna możliwość: kosztujący 40 tysięcy dolarów tuning 3,7-litrowego motoru, po którym otrzymamy ponad 380 koni mechanicznych na tylnych kołach i 475 niutonometrów.

Starke Speedster

Różnice pomiędzy poszczególnymi Speedsterami będą sprowadzać się również do wykończenia kabiny (na przykład tapicerki, instrumentów), nadwozia (na przykład chromowanych elementów, świateł, szyb), kolorów oraz materiałów, które wpłyną na cenę auta. Bazowy model Revolution Speedster CS został wyceniony na niecałe 60 tysięcy dolarów (około 220 tysięcy złotych). Najdroższy Revolution Speedster CS Otlaw XR57 z karoserią z włókien węglowych i najmocniejszym silnikiem to wydatek... prawie 150 tysięcy dolarów (blisko 550 tysięcy złotych)! Oryginalne 356, w zależności od specyfikacji, potrafią kosztować mniej. Do tego należy doliczyć bazowego Boxstera, czyli co najmniej 8-12 tysięcy dolarów.

Skomentuj na forumUdostępnij